Piłkarze Odry Opole zaczynają sezon w 1 lidze

Marcin Sagan
Marcin Sagan
Piłkarze Odry w znakomitym stylu wywalczyli w poprzednim sezonie awans do 1 ligi. Teraz poprzeczka wisi zdecydowanie wyżej.
Piłkarze Odry w znakomitym stylu wywalczyli w poprzednim sezonie awans do 1 ligi. Teraz poprzeczka wisi zdecydowanie wyżej. Mariusz Matkowski
Pierwszym rywalem spadkowicz z ekstraklasy - Górnik Łęczna. Początek spotkania na stadionie przy ul. Oleskiej dziś (sobota) o godz. 17.00. W zmaganiach na zapleczu ekstraklasy trudno o wytypowanie faworytów, bo w większości klubów latem doszło do wielkich zmian kadrowych.

Patrząc na potencjały sportowe wszystkich ekip, ich możliwości finansowe, postawę w rundzie wiosennej, czy wyniki letnich sparingów, to strasznie ciężko wytypować faworytów. To skutek tego, że w przerwie letniej w zasadzie w każdym zespole zaszły ogromne zmiany. Jedne kluby się wzmacniały jak: GKS Tychy czy Chojni­czanka Chojnice, a inne były zmuszone wymienić niemal całą kadrę. Tak było choćby w przypadku Stomilu Olsztyn, Wigier Suwałki czy Olimpii Grudziądz.

Na tym tle Odra nie jest wyjątkiem. Z zespołu odeszło bowiem dziewięciu zawodników. Różnica między opolskim zespołem i większością innych 1-li­gowców była taka, że nasz klub z większości zawodników, którzy odchodzili sam rezygnował, a oni w rundzie wiosennej byli rezerwowymi. Wyjątkiem był tylko Waldemar Gancarczyk.

Można uznać, że teoretycznie Odra będzie mocniejsza niż w poprzednim sezonie. W końcu przyszedł będący jednym z najlepszych pomocników w 1 lidze Rafał Niziołek, uznawany za czołowego młodego bramkarza w Polsce Mateusz Kuchta, znani z solidnej gry w polskich klubach obrońcy zza południowej granicy: Słowak Martin Baran i Czech Vaclav Cverna, mający za sobą grę w mocnej czeskiej Sigmie Oło­muniec pomocnik i rodak Cverny - Jakub Habusta. Jest napastnik Paweł Wojciechowski, który w poprzednim sezonie miał udział przy 16 golach zdobytych przez Chrobrego Głogów w 1 lidze. Siedem sam strzelił, a przy dziewięciu zanotował asysty. W końcu jest też najlepiej prezentujący się w sparingach skrzydłowy Mateusz Marzec, który po półrocznym wypożyczeniu do Ruchu Zdzieszowice wrócił „naładowany” nową energią, a że możliwości ma duże, to jest nadzieja, że będzie istotnym punktem zespołu. „Na papierze” opolski zespół wygląda więc solidnie, ale...

Trzeba pamiętać, że jest duża różnica między 2 i 1 ligą. W dwóch poprzednich sezonach zespoły wchodzące na zaplecze ekstraklasy miały w prawie wszystkich przypadkach problemy i walczyły o utrzymanie. Poza tym w opolskim zespole zmieniła się najważniejsza osoba - trener. Piłkarze muszą się przyzwyczaić do nowego szkoleniowca Mirosława Smyły, poznać jego oczekiwania, taktykę.

Niezłe humory kibiców Odry po meczach sparingowych (wygrana 4-1 z GKS-em Katowice, remis 0-0 z innym rywalem z 1 ligi - Chrobrym Głogów czy 1-1 z ekstrakla­so­wym Zagłębiem Lubin) straszliwie zmącił blamaż w Pucharze Polski z 3-ligowym Świtem Nowy Dwór Mazowiecki (0-5). Po takim meczu morale w zespole też spada i dopiero zwycięstwa w lidze pozwolą o tym spotkaniu zapomnieć.

Najsolidniej przed startem sezonu wyglądają chyba: Choj­niczanka Chojnice, GKS Tychy i Miedź Legnica. Czy wśród nich jest zespół, który awansuje do ekstraklasy? Trudno wyrokować. A Odra? Kibice pewnie byliby zadowoleni, gdyby udało się zająć 10.-12. miejsce. Rok temu też jednak było takie założenie przed startem 2 ligi, a zakończyło się awansem w znakomitym stylu na zaplecze ekstraklasy.

Pierwszym rywalem jest Górnik Łęczna. W poprzednim sezonie oba zespoły dzieliły dwie klasy rozgrywkowe. Odra grała w 2 lidze, a Górnik w ekstraklasie. Przed sobotnim meczem bukmacherzy dają jednak nieco więcej szans na zwycięstwo opolskiemu zespołowi.

Dlaczego? Otóż z drużyny z Łęcznej odeszło latem, po spadku z krajowej elity, wielu zawodników. Łącznie 11, z czego większość grało w poprzednim sezonie w podstawowym składzie. Do tego trzeba jeszcze doliczyć zmianę trenera. Byłego selekcjonera reprezentacji narodowej Franciszka Smudę zastąpił Tomasz Ka­farski. Zaburzony był też początek przygotowań, kiedy to odwołany został jeden sparing, a w kolejnych zespół z Lubelszczyzny spisywał się słabo.

Początkowe kłopoty to już jednak przeszłość. Udało się zatrzymać kilku doświadczonych zawodników na czele z Grzegorzem Boninem, który był jednym z liderów zespołu w ekstraklasie. Oprócz niego w Górniku zostali jeszcze m.in. doświadczony bramkarz Sergiusz Prusak czy obrońca Paweł Sa­sin, a z Górnika Zabrze przyszedł mający za sobą epizod w reprezentacji Rafał Kosznik. Górnik przeżywa swoje problemy, ale trzeba pamiętać, że ma w składzie kilku piłkarzy mających ogranie na najwyższym szczeblu w kraju.

Po słabych wynikach w pierwszych sparingach, w ostatnich łęcznianie spisywali się lepiej. Zremisowali z Ra­do­miakiem Radom 2-2 i pokonali beniaminka izraelskiej ekstraklasy - Maccabi Natanja 2-1.

Niebiesko-czerwonych czeka więc trudne zadanie na inaugurację. Oby sprawdziły się wyliczenia bukmacherów i udało się zdobyć trzy punkty.

Regulamin 1 ligi
Zespoły rozgrywają 34 kolejki. Po nich dwa najlepsze awansują do ekstraklasy, a trzy ostatnie spadną do 2 ligi. Ekipa, która zajmie 15. miejsce zagra w dwumeczu barażowym z 4. drużyną 2 ligi. W każdym meczu w zespole musi być na boisku przynajmniej jeden zawodnik młodzieżowy (rocznik 1997 i młodsi). W meczu można dokonać czterech zmian, ale warunkiem wykonania ostatniej jest wpuszczenie na boisko piłkarza młodzieżowego.

Kadra Odry Opole
Bramkarze: Bartosz Kowalczyk (rocznik 1997); Mateusz Kuchta (1996); Tobiasz Wein­zettel (1996)
Obrońcy: Martin Baran (1988); Mateusz Bodzioch (1990); Rafał Brusiło (1989); Vaclav Cver­na (1998); Aleksander Kowalski (1998); Robert Trznadel (1990); Łukasz Winiarczyk (1990).
Pomocnicy: Sebastian Bryłka (2001); Marek Gancarczyk (1983); Jakub Habusta (1993); Dejwid Jackowski (2000); Mateusz Marzec (1994); Rafał Niziołek (1989); Gabriel Nowak (1986); Mateusz Peroński (1989); Michał Sypek (1998); Tomasz Wepa (1987); Marcin Wodecki (1988); Mateusz Wrzesień (1993); Filip Żagiel (1998).
Napastnicy: Bartłomiej Mać­czak (1998); Szymon Skrzypczak (1990); Paweł Wojciechowski (1990). "

Przybyli: Kuchta i Żagiel (obaj Górnik Zabrze), Baran (Pod­­bes­kidzie Bielsko-Biała), Cverna (Wigry Suwałki), Bryłka (MOSiR Opole), Habusta (Sigma Ołu­muniec), Jackowski (z drużyny juniorów), Marzec (Ruch Zdzieszowice), Niziołek (MKS Kluczbork), Maćczak (SMS Łódź), Wojciechowski (Chrobry Głogów).
Ubyli: Mateusz Gancarczyk, Waldemar Gancarczyk, Szymon Przystalski (wszyscy Stal Mielec), Marcin Niemczyk, Dawid Wolny (obaj MKS Kluczbork); Damian Ziarko (Stal Bielsko-Biała), Bartosz Sobczyński, Mar­cin Stasiowski, Łukasz Sta­roń (wszyscy szukają klubów).

Sztab szkoleniowy: Mirosław Smyła (trener), Piotr Plewnia (drugi trener), Daniel Wojtasz (asystent trenera), Adam Kania (trener bramkarzy), Ireneusz Urbaniec (kierownik drużyny), Szymon Bakalarczyk (fizjoterapeuta), Przemysław Noga (masażysta).

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska