PMWSZ w Opolu rozbuduje bazę dydaktyczną

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dzięki dwóm nowym kondygnacjom opolskiej uczelni medycznej przybędzie 900 m kw. Prospekt z planem rozbudowy pokazuje Jacek Fedorow z PMWSZ.
Dzięki dwóm nowym kondygnacjom opolskiej uczelni medycznej przybędzie 900 m kw. Prospekt z planem rozbudowy pokazuje Jacek Fedorow z PMWSZ. Sławomir Mielnik
Opolska uczelnia otrzymała dofinansowanie z ministerstwa na rozbudowę bazy dydaktycznej.

Nowy budynek Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, w którym znajdą się kolejne pracownie i laboratoria, powstanie między ośmiokondygnacyjnym budynkiem, w którym mieści się m.in. akademik i pracownie dydaktyczne, a częścią, gdzie znajdują się sekretariaty instytutów kosmetologii, pielęgniarstwa i położnictwa. Będzie miał dwie kondygnacje.

- Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie w wysokości 6,6 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu. - To dowód na poparcie planów rozwoju naszej uczelni, która przymierza się do rozszerzenia oferty studiów już w najbliższym czasie o dietetykę i studia magisterskie z położnictwa - wyjaśnia rektor.

Starania o uzyskanie dofinansowania trwały dwa lata. 9 października br. rektor podpisał umowę z ministerstwem. Cała inwestycja ma kosztować 8 mln zł. Różnicę PMWSZ wyłoży z własnego budżetu.

- Ogłosiliśmy przetarg na dokumentację projektową. Do końca roku planujemy mieć gotową koncepcję, do końca kwietnia 2016 roku - gotowy projekt, a następnie na przełomie roku ogłosić przetarg na jego realizację - zapowiada Piotr Rajfur, kanclerz PMWSZ w Opolu. - Chcemy, żeby budynek był gotowy do użytku jesienią 2017 roku, na rozpoczęcie roku akademickiego. Powstaną w nim laboratoria i pracownie dostosowane do potrzeb instytutów, m.in. związane z symulacjami i procedurami medycznymi dla instytutów pielęgniarstwa i położnictwa, pracownia do wodolecznictwa dla instytutu fizjoterapii, pracownia na potrzeby dietetyki oraz pracownia komputerowa dla 20 osób w pełni wyposażona w sprzęt komputerowy i audiowizualny, serwerownia, dwie sale seminaryjne na 60 osób każda z możliwością ich łączenia, pokoje biurowe dla pracowników instytutów.
Wszystkie mają się zmieścić na dwóch nowych kondygnacjach, które zajmą 900 m kw. W przyziemiu powstaną laboratoria, na pierwszym piętrze - na poziomie obecnej stołówki - sale seminaryjne. Obecnie wszystkie obiekty zajmują 10 000 m kw.

Pieniądze mają wystarczyć na budowę i wyposażenie nowych pomieszczeń we wszystkie niezbędne urządzenia multimedialne i sprzęt konieczny do prowadzenia zajęć.

Oprócz tego projekt przewiduje zamontowanie w ośmiokondygnacyjnym budynku dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu oddymiania, zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

- Prace budowlane będziemy prowadzić w czasie roku akademickiego, więc musimy wszystko dobrze zorganizować - podkreśla kanclerz Piotr Rajfur.

Obecnie PMWSZ prowadzi studia licencjackie i magisterskie z fizjoterapii i pielęgniarstwa oraz licencjackie z położnictwa i kosmetologii, które mają być rozszerzone o drugi stopień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska