Po co Opolu Wydział Teologiczny? Wielkopostne wykłady otwarte rozpoczęte

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pierwszy z cyklu wykładów „Po co światu… teologia?” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu wygłosił ks. prof. Helmut Sobeczko.
Pierwszy z cyklu wykładów „Po co światu… teologia?” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu wygłosił ks. prof. Helmut Sobeczko. Krzysztof Ogiolda
Pierwszy z cyklu wykładów „Po co światu… teologia?” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu wygłosił ks. prof. Helmut Sobeczko.

Pierwszy dziekan Wydziału Teologicznego zastąpił w ostatniej chwili niedysponowanego zdrowotnie abpa Alfonsa Nossola. Na postawione w temacie pytanie ks. prof. Sobeczko odpowiedział na początku wystąpienia. Wydział Teologiczny istnieje po to, by wykształcić na poziomie akademickim niezbędne w Kościele kadry: księży, katechetów i osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin. Przypomniał też ogólniejszy powód istnienia takich placówek, cytując kard. Josepha Ratzingera, który pisał, że zadaniem wydziałów teologicznych jest uobecniać Boga w świecie i otwierać ludziom dostęp do Niego.

Przedstawił także historię opolskiego wydziału, od pierwszych – pochodzących z XVII wieku – niezrealizowanych pomysłów stworzenia uniwersytetu z Wydziałem Teologicznym w Nysie. Właśnie w Nysie w roku 1949 rozpoczęło działalność Wyższe Seminarium Duchowne. Do prowadzenia wykładów administrator apostolski Śląska Opolskiego, ks. Bolesław Kominek zaprosił profesorów zamkniętego przez władze Wydziału Teologicznego Uniwersytetu we Lwowie. Kolejnym krokiem do powstania WT w Opolu była działalność Instytutu Pastoralnego, czyli opolskiej filii KUL. Właśnie z połączenia WSP Opole i Instytutu Pastoralnego powstał Uniwersytet Opolski z – pierwszym po wojnie na państwowym uniwersytecie – Wydziałem Teologicznym. Na jego powstanie musiały się zgodzić władze państwowe, Stolica Apostolska oraz Konferencja Episkopatu Polski.

Ks. profesor przypomniał zasługi abpa Alfonsa Nossola dla powstania uniwersytetu i wydziału. Zauważył, że na wydziale oprócz dydaktyki prowadzona jest także bogata działalność badawcza. Ukazuje się około 30 pozycji książkowych rocznie (w 7 seriach wydawniczych), wydaje się tu także sześć czasopism.

W dyskusji, była rektor UO, prof. Krystyna Czaja, przywołała obowiązujący od powstania Wydziału Teologicznego UO do dziś model jego finansowania. Koszty personalne ponosi budżet państwa, utrzymanie budynków i całej bazy materialnej finansuje diecezja opolska.

Za tydzień – 16 marca – wykład ks. dr Andrzeja Demitrowa „Po co nam Biblia?”, 23 marca na pytanie „Po co Opolszczyźnie uniwersytet?” odpowie abp Alfons Nossol.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska