Początek wakacji. Nastolatki uciekają z domu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Uciekają, bo boją się reakcji rodziców na złe świadectwo, bo nie mogą wyjechać z paczką na wakacje... Powodów jest wiele.

Anna Zapadka z Kędzierzyna-Koźla nigdy nie zapomni tego dnia. - Był koniec maja 2013 roku. Tomek wyszedł do szkoły jak zwykle przed ósmą rano, zabrał plecak z książkami, śniadanie, powiedział do zobaczenia i zamknął za sobą drzwi - mówi mama siedemnastoletniego dziś młodzieńca. - Z powrotem miał być po piętnastej. Jednak godziny mijały, a jego nie było. Poszliśmy z mężem na policję, ruszyły poszukiwania. Odnalazł się trzy dni później w jakimś pustostanie. Przez ten cały czas nie zmrużyłam oka, nie jadłam, płakałam. Żadnemu z rodziców nie życzę, by przeżywali coś takiego. Kiedy zapytałam syna dlaczego to zrobił, powiedział jakby nigdy nic, że chciał spędzić czas z kolegami. Ręce mi opadły...

Wakacje tuż tuż, a to według policji i instytucji zajmujących się tego typu problemami, to czas w którym młodzi ludzie “gubią się” najczęściej.

- Bo chcą wyjechać ze znajomymi pod namiot, a rodzice nie pozwalają, bo to czas kiedy organizowane są koncerty, a rodzice mówią “nie” dla takiego wyjazdu - mówi jeden z opolskich policjantów. - Jeszcze inny powód to nie najlepsze świadectwo, młodzi boją się reakcji rodziców i wybierają ucieczkę. Ale są też poważniejsze przyczyny. Na przykład przemoc domowa, molestowanie itd.

Jak wynika ze statystyk w 2014 roku w okresie od czerwca do września opolskiej policji zgłoszono 136 ucieczek oraz 145 zaginięć tzw. trzeciej kategorii.

- W tej kategorii są przypadki, kiedy podejrzewamy, że osoba taka mogła uciec z domu, bo już wcześniej to robiła - mówi komisarz Hubert Adamek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

W ubiegłym roku ucieczek było 87 a zaginięć 92 z kolei od stycznia do maja tego roku ucieczek zanotowano juz 90 a zaginięć 97.

- Jeśli jesteśmy pewni, że nasza pociecha uciekła z domu, powinniśmy przyjść na policję, najlepiej z aktualnym zdjęciem. Przyjmujemy każde takie zgłoszenie, a poszukiwania takiej młodej osoby, wbrew powszechnej opinii, ruszają od razu - zapewnia Hubert Adamek.

Małolat na gigancie narażony jest na wiele niebezpieczeństw

Może stać się ofiarą przestępstwa, albo samemu wejść w konflikt z prawem.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w zeszłym roku w całej Polsce zanotowano ponad 8 tysięcy zaginięć osób poniżej 17 roku życia. Najwięcej, bo aż 5 788 przypadków, to zaginięcia w grupie wiekowej 14 - 17 lat. Mundurowi przestrzegają młodych ludzi przed ucieczkami z domów.

- To właśnie podczas takich eskapad nieletni najczęściej padają ofiarą przestępstw, ale i sami je popełniają - mówi nadkomisarz Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Próbują alkohol, narkotyki, mogą być zmuszani do prostytucji. Kiedy jednak kończą się pieniądze, a głód ściśnie żołądek zaczynają się kradzieże, włamania, napady. Nastolatek na gigancie to również łatwy materiał do werbunku przez sekty.

A takie wybryki mogą skutecznie zamknąć młodej osobie drogę do sukcesów w dorosłym życiu.

- Karani nie mogą zostać prawnikami, policjantami, wojskowymi, pracownikami banków i wielu innych instytucji - dodaje Grzegorczyk.

Aspirant sztabowy Maciej Kędra z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Opolu, który na co dzień zajmuje się sprawami nieletnich, mówi, że dzieci nie uciekają z dnia na dzień.

- Nastolatek tak jak dorosły ma swoje problemy, tylko gorzej sobie z nimi radzi - mówi policjant. - Wiele zależy od rodziców, którzy muszą nauczyć się rozmawiać z dziećmi i umieć zauważyć, że dzieje się z nimi coś złego.
Sama ucieczka z domu, nie niesie żadnych większych sankcji karnych dla nieletniego. Kłopoty mogą mieć opiekunowie. Jeśli ucieczki powtarzają się, policjanci sprawy kierują do sądów rodzinnych, które sprawdzają sytuację w domu. Może się to skończyć przydzieleniem kuratora bądź ograniczeniem praw rodzicielskich.

Ważne

Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka - 116 000

Niebieska Linia - Pomoc dla osób dotkniętych przemocą domową,

www.niebieskalinia.pl, tel.: 22 668 70 00,

Telefon Zaufania dla dorosłych osób w kryzysie emocjonalnym: www.116123.edu.pl, tel. 116 123

Komitet Ochrony Praw Dziecka: www.kopd.pl, tel. 22 626-94-19

Telefon zaufania w Komendzie Głównej Policji: 0-800-120-226 lub 22 669 99 97

Telefony alarmowe: 997 oraz 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska