Pokazywali najpiękniejsze drzewa bonsai

fot. Daniel Polak
Werner Busch z Niemiec poprowadził warsztaty i omawiał sposób pielęgnacji drzewek.
Werner Busch z Niemiec poprowadził warsztaty i omawiał sposób pielęgnacji drzewek. fot. Daniel Polak
Hodowcy z trzech krajów prezentowali swoje okazy na targach bonsai w Reńskiej Wsi. Najstarsze drzewko liczyło ponad 80 lat.
Hodowcy z trzech krajów prezentowali drzewka bonsai na targach w Renskiej Wsi. Najstarsze drzewko mialo 80 lat!

Reńska Wieś: targi bonsai

Trzydzieści jeden miniaturowych drzewek przyjechało na weekend do Reńskiej Wsi. Sprowadził je tutaj Kamil Jackiewicz, były mieszkaniec wsi, który teraz żyje w Niemczech. Od czterech lat prowadzi forum internetowe na temat bonsai, pochodzącej z Chin sztuki miniaturyzowania roślin.

- Pozbierałem od hodowców z Polski, Niemiec i Czech ciekawe okazy i przywiozłem do swojej rodzinnej wsi - wyjaśnia miłośnik sztuki bonsai.

Najstarsze drzewo, które można było zobaczyć na targach liczy ponad 80 lat.
- Jego wiek to na pewno ciekawostka, ale tak naprawdę to, ile lat ma roślina, w bonsai nie ma wielkiego znaczenia. Bardziej liczy się kształt i to, jak jest zadbana - mówi hodowca.

Aby móc w przyszłości pochwalić się swoim drzewkiem na wystawie, trzeba wcześniej włożyć w nie sporo pracy. Przede wszystkim roślinę trzeba codziennie podlewać i zapewnić dostęp słońca. Trzeba też przycinać gałązki i formować ich kształt za pomocą drutu aluminiowego. To on krępuje ich niekontrolowany wzrost.

- Bonsai nie mogą mieć więcej niż metr wysokości - tłumaczy Jackiewicz.

Na wystawę do Reńskiej Wsi przyjechała m. in. Marzena Stróżycka z Kędzie-rzyna-Koźla, która od dziesięciu lat hoduje drzewka zgodnie z zasadami tej sztuki.

- Mam dwie sosny i parę świerków - mówi pani Marzena. - Praca przy nich bardzo mnie relaksuje.
Wielu ludzi kupuje drzewka bonsai w hipermarketach. Według prawdziwych hodowców ma to niewiele wspólnego z tą sztuką.

- Bez żadnych wskazówek co do pielęgnacji zabieramy je ze sklepu do domu. Jednak po kilku tygodniach drzewko nam więdnie i zniechęcamy się - opowiadada Kamil Jackiewicz. - Zazwyczaj drzewka oferowane w sklepach mają bardzo mało wspólnego z prawdziwymi bonsai. Dlatego nie warto ich kupować w hipermarketach.

Na wystawie, którą zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury można było nie tylko pooglądać drzewka, ale także dowiedzieć się, jak je pielęgnować. Zajęcia poprowadził Werner Busch z Niemiec, który tą sztuką zajmuje się od wielu lat.
- Nie ma czegoś takiego, jak nasiona bonsai - tłumaczy Kamil Jackiewicz. - Nawet kilkuletnie drzewko wyjęte z ziemi można zminiaturyzować. Najczęściej używa się do tego celu sosen, świerków i dębów.

Wystawę przez weekend odwiedziło kilkaset osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska