"Polska była największą ofiarą drugiej wojny światowej". Opolanie pamiętają o 1 września 1939 roku

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojsko, służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojsko, służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy. Łukasz Biernacki
Pierwszego września obchodziliśmy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Opolanie tradycyjnie spotkali się w tym dniu na mszy świętej i uroczystościach pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, aby uczcić bohaterów tamtych wydarzeń.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej sprawowanej w kościele oo. Franciszkanów w intencji ofiar II wojny światowej. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji opolskiej ks. Rudolf Pierskała. Następnie wszyscy uczestnicy na czele przedstawicieli służb mundurowych, wojska i pocztów sztandarowych przeszli pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

Na wstępie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odczytał list Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości.

- Dziś, po 84 latach od wybuchu II wojny światowej, kiedy mówimy o katach, ofiarach, o karze, o cierpieniu, kiedy używamy słów takich jak dobro i prawda, kiedy zestawiamy ze sobą dobro i zło, to domagamy się nie tylko pamięci. Domagamy się zadośćuczynienia i sprawiedliwości - napisał w swoim liście premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie pozostałych wystąpień okolicznościowych wygłaszanych przez przybyłych na obchody gości przypomniana została historia wybuchu drugiej wojny światowej oraz jej przebieg.

- Polska była największą ofiarą drugiej wojny światowej. Ponieśliśmy proporcjonalnie największe straty. Polacy uczestniczyli w wojnie od pierwszego dnia do ostatniego dnia jej trwania w Europie. W trakcie wojny nigdy nie powstała też jakakolwiek kolaborująca polska instytucja – mówił senator Jerzy Czerwiński.

- Samoloty Luftwaffe, które zbombardowały Wieluń, ten akt bestialstwa i ludobójstwa startowały i lądowały niedaleko stąd, z lotniska Polska Nowa Wieś. To tam rozpoczyna się historia drugiej wojny światowej. Wojny, która była najbardziej bestialską i okrutną wojną w dziejach świata – powiedział poseł Tomasz Kostuś.

Jeden z przemawiających nawiązując do sytuacji na Ukrainie, przypomniał również, że widmo wojny może do nas w przyszłości powrócić, a my powinniśmy temu swoimi czynami i postawą zapobiec za wszelką cenę.

- Trauma i piętno, jaka wojna odcisnęła na losach polski, oraz ogrom zła, które wyrządziła powodują, że pokój ma dla nas wartość bezcenną. Dzisiaj hasłu „Nigdy więcej wojny” trzeba nadać praktyczny wymiar mądrej i skutecznej polityki oraz prawdziwej solidarności europejskiej – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Na zakończenie uroczystości miało miejsce złożenie kwiatów i zniczy przed pomnikiem. Odegrano również pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojsko, służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy. Obecni byli również nieliczni już kombatanci.

Organizatorem wydarzenia był opolski urząd wojewódzki.

 

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska