Komisja Wenecka wzywa polskie władze do respektowania...

Komisja Wenecka wzywa polskie władze do respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Wojciech Rogacin (AIP), TVN24/x-news

Nowa Trybuna Opolska

Nowa Trybuna Opolska

"Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa, zwłaszcza Sejm, do pełnego respektowania i wprowadzania w życie wyroków Trybunału [Konstytucyjnego]" - napisali członkowie Komisji wyroku dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.
Zgodnie z przewidywaniami Komisja Wenecka skrytykowała zmiany ustawowe dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, jakie wprowadził PiS i wezwała do zmiany "wadliwego prawa". Uznała, że wszystkie zmiany łącznie prowadzą do paraliżu prac Trybunału, co sprawia, że obywatele nie mają możliwości zaskarżenia prac rządu i parlamentu, które uważają za niezgodne z prawem. - Uniemożliwienie zaskarżenia tych decyzji stanowi pogwałcenie zasady państwa prawa - stwierdziła Komisja w ogłoszonym w piątek wyroku.


Według Komisji odmowa opublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, w którym TK uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację ustawy o Trybunale, jest sprzeczne z zasadą rządów prawa. Nieopublikowanie tego wyroku jest niezgodne z konstytucją RP, a także z przepisami prawa europejskiego oraz zasadami międzynarodowymi - podkreśliła Komisja.

Zdaniem Komisji Trybunał sądząc w tej sprawie nie musiał podporządkować się uchwalonym w nowelizacji zmianom, m.in. dotyczącym liczby sędziów, ponieważ każda ustawa musi podlegać skontrolowaniu przez TK. Ta nowelizacja również.

Komisja wezwała polskie strony polityczne do przeprowadzenia rzeczowej debaty, w jaki sposób zorganizować pracę Trybunału, by nie był on zablokowany.

"Większość parlamentarna i opozycja muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, by znaleźć sposoby wyjścia z obecnej sytuacji. W państwie prawa te sposoby muszą być oparte na zobowiązaniu do respektowania i pełnego realizowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego" - pisze Komisja Wenecka w 136 punkcie wydanego w piątek wyroku.

Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej, powiedział, że w 25-stronicowym wyroku Komisji jest mnóstwo zaleceń dla polskich władz, a najważniejsze na teraz, to jak najszybciej opublikować ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

Komentarze (30)

Wszystkie komentarze (30) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo