Referendum w Katalonii. Prokurator nakazał zająć wszystkie...

  Referendum w Katalonii. Prokurator nakazał zająć wszystkie karty do głosowania

  Michał Kurowicki AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Referendum w Katalonii. Prokurator nakazał zająć wszystkie karty do głosowania
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©AFP/EAST NEWS

  Prokurator generalny nakazał zajęcie wszystkich kart do głosowania, które miały być użyte 1 października podczas referendum niepodległościowego w Katalonii. Regionalny rząd pomimo takiej decyzji chce przeprowadzić głosowanie.
  Przyczyną dla której karty wyborcze i wszystkie materiały propagandowe związane z referendum mają zostać skonfiskowane jest uznanie go za nieważne przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii i zawieszenie głosowania na czas nieokreślony, informuje gazeta El Pais.

  Jednak opowiadający się za niepodległością swojego regionu rząd Katalonii zapowiedział, że do referendum pomimo wszystko dojdzie. Sytuacja w Katalonii jest wyjątkowo napięta.
  W poniedziałek 11 września półtora miliona ludzi demonstrowało na ulicach Barcelony. Manifestanci zebrali się, aby uczcić święto narodowe swojego kraju o nazwie La Diada. Nad ich głowami powiewały tysiące katalońskich flag.

  Czytaj także: Dzień Niepodległości Katalonii - ponad milion osób na ulicach Barcelony [ZDJĘCIA]

  Obchody święta La Diada stały się wielką manifestacją niezależności Katalonii wobec rządu centralnego w Madrycie. Udział w nich półtora miliona osób to znak, że są oni zdecydowani na uczestnictwo w zbliżającym się 1 października referendum, które Trybunał Konstytucyjny uznał za zawieszone.

  Otwartą kwestia pozostaje dziś dalszy bieg wydarzeń. Czy Katalończycy pogodzą się ostatecznie z werdyktem hiszpańskiego TK? A może zdecydują się na organizację głosowania pomimo nacisków z Madrytu? Podobnie trudna do przewidzenia jest na razie reakcja rządu centralnego na najświeższe wydarzenia w Barcelonie.

  Swoje poparcie dla katalońskiego ruchu niepodległościowego wyraził Pep Guardiola, przez kilka lat słynny trener zespołu FC Barcelona, a obecnie drużyny Manchester City. W czasie wiecu tysięcy zwolenników niepodległości w czerwcu Guardiola wygłosił płomienna mowę, którą zakończył słowami: „Nie mamy innego wyjścia! Będziemy głosować, nawet jak hiszpański rząd zabroni nam tego!”

  Czytaj także: Najniższe od 5 lat poparcie dla secesji Katalonii

  Przeciwnego zdania jest inna legenda katalońskiego sportu tenisista Rafael Nadal, który w wywiadzie dla dziennika El Pais powiedział: „Według mnie Hiszpania jest lepsza z Katalonią, a Katalonia lepsza z Hiszpanią”.

  Ustawę o przeprowadzeniu referendum uchwalił większością głosów przed tygodniem kataloński parlament. Dodatkowo uchwalono ustawę o przejściowym ustroju „Republiki Katalońskiej”. Wejdzie w życie, w momencie gdy w referendum większość mieszkańców zagłosuje za niezależnością od Hiszpanii.


  RUPTLY/x-news

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama