Dni wolne od pracy w 2014 roku

Dni wolne od pracy w 2014 roku

Sławomir Draguła

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Dni wolne od pracy w 2014 roku

©Krzysztof Ogiolda

Aż 115 dni wolnych od pracy będziemy mieli w przyszłym roku, w tym siedem przedłużonych weekendów.
Dni wolne od pracy w 2014 roku

©Krzysztof Ogiolda

Pierwsze dni bez pracy możemy zaplanować sobie już w styczniu. Tak naprawdę ci, którzy zrobili to wcześniej, nie muszą z tegorocznych świąt Bożego Narodzenia wracać do pracy aż do 7 stycznia (13 dni laby).

Wystarczyło wziąć pięć dni urlopu - trzy w tym roku (27, 30 i 31 grudnia) oraz dwa w nowym (2 i 3 stycznia), do tego dochodzi Nowy Rok i Trzech Króli oraz dwa weekendy.

Jeśli ktoś wziął sobie dodatkowo wolne w Wigilię i poprzedzający ją poniedziałek, urlop wydłużał się do 17 dni! Tak zrobiła pani Monika Małkowska, pracownica jednego z biur rachunkowych z Opola.

- Dogadałam się z szefową, że wszystko pozamykam przed świętami, i dostałam zgodę na tak długie wolne - mówi pani Katarzyna. - Do pracy wracam dopiero po Trzech Króli.
Arkadiusz Wojnarowicz, właściciel firmy hydraulicznej z Kędzierzyna-Koźla, od lat daje wszystkim swoim pracownikom wolne od Świąt Bożego Narodzenia do Trzech Króli.

- Nie przyjmujemy na ten okres żadnych zleceń, niech chłopaki posiedzą w domu z rodziną,odpoczną i wrócą z naładowanymi akumulatorami - mówi Wojnarowicz.
Przez kolejne cztery miesiące z dniami wolnymi szału nie ma. Wielkanocny poniedziałek wypada w przyszłym roku 21 kwietnia, kolejne wolne dni wypadają w maju. Święto Pracy wypada w czwartek, natomiast Konstytucji Trzeciego Maja - w sobotę. Biorąc urlop w piątek, majówkę przedłużymy sobie do czterech dni, ale...

- Należy pamiętać, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku, pracodawca musi wyznaczyć dodatkowe dni wolne, jeśli święta wypadają w sobotę. Kodeks pracy nie wskazuje które, ustala je pracodawca - mówi Krystyna Banszkiewicz, ekonomistka z Opola. - Uwaga na przyszłość! Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia wolnego dnia, kiedy święto przypada w niedzielę. Dzień wolny nie przysługuje również osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim.

Dlatego wybierając w tym roku dzień wolny od pracy przysługujący za 3 maja np. 30 kwietnia lub 5 maja - majowy weekend wydłuży nam się do pięciu dni. Jest jednak jeszcze jedna możliwość. Jak już informowaliśmy, drugi dzień świąt wielkanocnych wypada 21 kwietnia, wystarczy od wtorku 22 kwietnia do 2 maja wykorzystać 8 dni urlopu, by zyskać aż 16 dni wolnego!

Kolejne okresy przedłużonych weekendów są związane ze świętami Bożego Ciała (w czwartek 19 czerwca) i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wypada w piątek 15 sierpnia). Chociaż i tutaj, w obu przypadkach, gdyby ktoś się uparł, po wzięciu 4 dni urlopu mógłby wydłużyć sobie wolne do 9 dni (dwa weekendy plus cały tydzień między nimi).

Przez kolejne trzy miesiące musimy solidniej popracować i zapomnieć o przedłużonych weekendach. Przypadający 1 listopada dzień Wszystkich Świętych wypada w sobotę (należy się jednak za to dzień wolnego w innym terminie), ale już tydzień później znów możemy się cieszyć czterema dniami wolnego. Chodzi o Święto Niepodległości, które w przyszłym roku przypadnie we wtorek 11 listopada. Wybieramy więc urlop w poniedziałek i byczymy się cztery dni. Albo jeszcze w środę, czwartek i piątek, wtedy wolne od pracy wydłuża się nam do dni dziewięciu.

Potem czekamy już na kolejne święta Bożego Narodzenia. Między sobotą 20 grudnia a wtorkiem 6 stycznia 2015 roku będziemy mogli nie pojawić się w pracy przez 18 dni! Wystarczy, że weźmiemy 8 dni wolnego.

Jest jednak i druga strona medalu. Jak przekonują eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, każdy dodatkowy dzień wolny od pracy to około 4 mld zł straty dla gospodarki i jest to wynik netto, czyli po uwzględnieniu tych sektorów, które wówczas pracują.

Innego zdania są związki zawodowe.
- Ludziom należy się odpoczynek za ciężką pracę - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ Solidarność regionu opolskiego. - Nie chcę też już o tym słyszeć, że w Polsce jest zbyt dużo dni wolnych od pracy. Proszę popatrzeć na inne kraje w Unii Europejskiej. Tam pracuje się krócej niż u nas.

Również niektórzy przedsiębiorcy zgadzają się z tym, że wolne pracownikowi się należy.
- Z niewolnika nie ma pracownika - mówi Arkadiusz Wojnarowicz, właściciel firmy hydraulicznej z Kędzierzyna-Koźla. - Oczywiście, jeśli mamy dużo zleceń i nie wyrabiamy się z robotą, to o urlopach mowy nie ma i moi pracownicy o tym wiedzą. Natomiast mogą wykorzystać wolne dni kiedy indziej. Za nadgodziny zawsze też płacę im ekstra.

Komentarze (6)

Wszystkie komentarze (6) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo