Dwa szakale zastrzelili myśliwi tuż przy polskiej granicy

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Szakale dochodzą do 15 kilogramów wagi, osiągają 100 cm długości i 50 cm wysokości.  Z wyglądu przypominają lisa na długich nogach. Mają jednak nieco krótszy ogon i inny kształt głowy.
Szakale dochodzą do 15 kilogramów wagi, osiągają 100 cm długości i 50 cm wysokości. Z wyglądu przypominają lisa na długich nogach. Mają jednak nieco krótszy ogon i inny kształt głowy. D. Gordon E. Robertson / Wikipedia
Być może po polach Opolszczyzny już biegają wcześniej nie widziane tu drapieżniki. Szakal złocisty idzie do nas z południa Europy.

Pierwszego szakala zastrzelił 16 grudnia ub. roku czeski myśliwy z koła Hvozdice koło Otic. To zaledwie 6 kilometrów od polskiej granicy. Drugi szakal został zastrzelony 24 czerwca tego roku na polach między wioskami Kunin i Hukovice, koło Nowego Jiczyna, kilkadziesiąt kilometrów dalej. W obu przypadkach myśliwi byli przekonani, że strzelają do lisa.

Drugie zwierzę koło łowieckie przekazało do muzeum w Nowym Jiczynie, gdzie zajęli się nim specjaliści. Po wypreparowaniu będzie można szakala oglądać na miejscowej wystawie.

Pracownicy muzeum zaapelowali o obserwację okolicy, bowiem szakale wędrują w parach. W pobliżu może przebywać jeszcze samiec - partner zastrzelonej samicy. Według czeskich i polskich przyrodników szakale złociste, które dotąd żyły w naturalnych warunkach na Bałkanach, prowadzą gatunkową ekspansję na północ. Jest to prawdopodobnie związane z globalnym ociepleniem klimatu. W Bułgarii może być ich już ok. 10 tysięcy. Na Węgrzech w 1997 roku zastrzelono 11 szakali. W 2008 roku aż 450.

Gatunek ekspansywny

- Już dwa lata temu nasi myśliwi zaczęli debatować, że możemy się spodziewać na terenie Polski pierwszych szakali. Dotychczas jednak nie słyszałem ani o tym, by były gdzieś widziane, ani że zostały zastrzelone. Ale to się może zdarzyć - komentuje Andrzej Kwarciak, zastępca nadleśniczego w Prudniku, do którego należą lasy całego południa Opolszczyzny. - Podobnie stało się wcześniej z innymi ekspansywnymi gatunkami, jak choćby jenot czy szop pracz, które zadomowiły się u nas. Szakal należy do gatunku psowatych, którego cechą jest to, że potrafi się łatwo dostosować do otoczenia. Poluje głównie na małe ssaki i ptaki. Dla człowieka nie jest niebezpieczny. Będzie konkurował o pokarm z lisem, jenotem, borsukiem. Zobaczymy, jakie skutki w przyrodzie spowoduje jego pojawienie się u nas.

Szakale dochodzą do 15 kilogramów wagi, osiągają 100 cm długości i 50 cm wysokości. Z wyglądu przypominają lisa na długich nogach. Mają jednak nieco krótszy ogon i inny kształt głowy. Żyją do 16 lat, a samica potrafi w jednym miocie urodzić nawet 9 młodych. Są więc gatunkiem bardzo plennym. Przeciętnemu czytelnikowi książek podróżniczych kojarzą się przede wszystkim z przeciągłym wyciem, którym straszyły samotników wędrujących po Afryce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska