Tylko co trzecia Polka w wieku 50+ pracuje zawodowo

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Przekroczenie przez kobietę 50. roku życia nie powinno oznaczać kresu jej aktywności zawodowej.
Przekroczenie przez kobietę 50. roku życia nie powinno oznaczać kresu jej aktywności zawodowej. Fot. 123rf
Kobiety statystycznie pracują i zarabiają mniej od mężczyzn. Po pięćdziesiątce te różnice są coraz większe. Zamiast klepać biedę w domu, lepiej pracować.

Różnica pomiędzy zatrudnieniem mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+. Jak wynika z badań GUS w ubiegłym roku zaledwie co trzecia Polka w wieku 55-64 pracowała zawodowo. Zatrudnionych mężczyzn w tym samym wieku było 51,3 proc. Tak dużych różnic nie ma w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.

Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest kulturowo zakorzenione w społeczeństwie przekonanie o roli kobiety jako osoby skupiającej się na życiu rodzinnym, wychowującej dzieci i wnuki, opiekującej się starszymi rodzicami.

Niełatwo w takim obrazie znaleźć miejsce na realizację zawodową, a szczególnie trudno przekonać do siebie pracodawców. Dodatkowo ciężka sytuacja osób 50+ na rynku pracy potęguje dyskryminację kobiet, przejawiającą się m.in. w niższych średnich zarobkach.

W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia, utrzymanie aktywności ekonomicznej dojrzałych kobiet stało się niezmiernie istotną kwestią.

Co prawda do 2040 roku kobiety wciąż będą mogły przechodzić na emeryturę wcześniej, niż mężczyźni, ale krótszy staż i niższe zarobki przekładają się na niższą emeryturę. A ponieważ kobiety żyją dłużej, niż mężczyźni, może to oznaczać pogorszenie ich sytuacji finansowej. Statystyczna Polka w dojrzałym wieku już teraz żyje skromnie, a pieniądze wydaje głównie na bieżące potrzeby.

Przekroczenie 50. roku życia nie powinno jednak oznaczać kresu życia zawodowego. Może być to moment przełomowy. Z domu odchodzą dorosłe dzieci, zaś kobieta zaczyna mieć więcej czasu na realizację swoich planów. Dojrzałe kobiety mają duże doświadczenie życiowe i zawodowe, a pięćdziesiątka to dobry moment na powrót do zawieszonej aktywności.

Pomóc w tym może zaangażowanie społeczne - wśród wolontariuszek aż 80 proc. kobiet przekroczyło 50. rok życia. Panie widzą również potrzebę podnoszenia kwalifikacji, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Chętniej niż mężczyźni decydują się na studia podyplomowe oraz kursy. Uniwersytet Trzeciego Wieku zrzesza 25 tysięcy słuchaczy, z czego większość to właśnie kobiety.

Poszukujące pracy kobiety w wieku 50+ mogą liczyć na pomoc instytucji publicznych. Urzędy pracy oferują szereg instrumentów umożliwiających utrzymanie zatrudnienia, powrót do pracy i podnoszenie kwalifikacji. Osoby w wieku 50+ dostają ponadto atrakcyjne możliwości dofinansowania do szkoleń i kursów. Szczegóły można znaleźć na stronie www.50plus.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska