2014 rok w Polsce i na świecie [WIDEO]

Redakcja
Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej.
Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej.
Euromajdan w Kijowie, zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą, objęcie przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, epidemia eboli - tym żyliśmy w 2014 roku.

Aneksja Krymu przez Rosję i walki we wschodniej Ukrainie

[RUPTLY/x-news]

W lutym 2014 r., po upadku prezydenta Janukowycza i zmianie władzy na Ukrainie, na półwyspie krymskim zaczęli pojawiać się rosyjscy żołnierze bez dystynkcji, zwani także "zielonymi ludzikami". Rosjanie początkowo zaprzeczali, jakoby mieli z tym cokolwiek wspólnego. Moskwa twierdziła, że jest to formacja Samoobron Krymu.

Także w lutym na Krymie zaczęły odbywać się manifestacje postulujące odłączenie półwyspu od Ukrainy. Rozpisano referendum mające zadecydować o niepodległości. 16 marca w nieuznawanym przez społeczność międzynarodową plebiscycie 97 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Rosji. Frekwencja w głosowaniu miała wynieść powyżej 81 proc.

21 marca prezydent Władimir Putin podpisał akty ratyfikacyjne traktatu o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Tego samego dnia dokonano też zmian w Konstytucji Rosji dopisując do niej dwa nowe podmioty- Republikę Krymu i miasto Sewastopol.

W kwietniu 2014, po aneksji Krymu i eskalacji nastrojów separatystycznych na wschodzie Ukrainy, doszło do wybuchu prorosyjskiej rebelii i ustanowienia samozwańczych "Republik Ludowych" w Doniecku i Ługańsku.

Od tego momentu trwają tam ciągłe walki prorosyjskich separatystów, wspieranych nieoficjalnie przez armię Rosji, z ukraińskim wojskiem.
3 września w Mińsku na Białorusi zawarto rozejm, ale walki na wschodzie Ukrainy toczą się nadal, choć na mniejszą skalę. Międzynarodowe rozmowy mające doprowadzić do deeskalacji konfliktu są kontynuowane.

Nad wschodnią Ukrainą zestrzelono pasażerski samolot. 298 ofiar

[RUPTLY/x-news]

17 lipca w pobliżu wsi Hrabowe w obwodzie donieckim na Ukrainie spadł samolot pasażerski Malaysia Airlines.

Na pokładzie Boeinga 777 znajdowało się 298 osób. Nikt nie przeżył katastrofy. Większość pasażerów lotu MH17 to obywatele Holandii.

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Znajdując się na wysokości 10 tys. metrów nad terytorium Ukrainy, około 50 km przed wejściem w obszar powietrzny Rosji, samolot zaczął nagle opadać i o godz. 16:21 czasu lokalnego znikł z radarów.

Samolot spadł w rejonie trwającego od kilku miesięcy konfliktu zbrojnego. Przyczyną było prawdopodobnie zestrzelenie samolotu. Podejrzewani o to są prorosyjscy separatyści. Początkowo przyznali się do zestrzelenia, lecz później wycofali się oskarżając o to wojsko ukraińskie.

21 lipca holenderscy eksperci i przedstawiciele OBWE pierwszy raz zostali wpuszczeni na teren katastrofy przez przedstawicieli samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Z miejsca zabrane zostały ciała ofiar, które przewieziono do Holandii. Tam też przeprowadzono sekcję i identyfikację zwłok. W Holandii prowadzone jest także śledztwo mające oficjalnie wyjaśnić przyczynę katastrofy oraz wskazać winnych.

31 października 2014 r. holenderscy specjaliści weszli ponownie na teren miejsca katastrofy boeinga. Odnaleziono kolejne szczątki ofiar. Przewieziono je do Holandii w celu identyfikacji zwłok.

Malezyjski samolot zaginął w drodze do Chin. Nadal go nie odnaleziono

[x-news/CNN Newsource]

8 marca zaginął samolot pasażerski Malaysia Airlines, lot MH370.

Boeing 777 leciał z Kuala Lumpur do Pekinu. Zniknął z radarów nad Morzem Południowochińskim. Na jego pokładzie znajdowało się 227 pasażerów i 12 członków załogi. Większość z zaginionych to obywatele Chin.

Po utracie kontaktu z samolotem rozpoczęto poszukiwania. 9 marca samolot z Wietnamu odnalazł unoszące się na wodzie plamy oleju oraz niezidentyfikowane części, które mogą pochodzić z zaginionego samolotu. Po kilkunastu godzinach okazało się, że ten trop jest fałszywy. 20 marca, około 2600 km na południowy zachód od australijskiego miasta Perth znaleziono obiekty podobne do szczątków samolotu. 4 dni później premier Malezji Najib Tun Razak ogłosił, że to części zaginionej maszyny. Do dziś te informacje nie zostały potwierdzone.

Rodziny chińskich pasażerów boeinga domagały się od malezyjskiego rządu intensyfikacji poszukiwań. Po miesiącu od zaginięcia czarne skrzynki samolotu przestały nadawać sygnał, w związku z czym obecnie tylko przypadek może pomóc w zlokalizowaniu wraku.

Epidemia Eboli w Afryce Zachodniej

[US CBS/x-news]

W marcu świat obiegła informacja o wybuchu epidemii gorączki krwotocznej w Gwinei w Afryce Zachodniej.

Już pod koniec miesiąca zachorowania odnotowano także w Liberii a w maju w Sierra Leone. Do sierpnia 2014 wirus dotarł także do Nigerii i Demokratycznej Republiki Konga. Pojedyncze przypadki odnotowano również w Hiszpanii i USA.

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia opublikowanego 24 grudnia, do tej pory na ebolę zmarło 7588 osób spośród 19497 udokumentowanych przypadków zachorowań.

W pomoc krajom objętym epidemią włączyła się Unia Europejska i Stany Zjednoczone oraz międzynarodowa organizacja humanitarna Lekarze bez Granic.

Donald Tusk prezydentem Europy

[TVN24/x-news]

30 sierpnia członkowie Rady Europejskiej wybrali Donalda Tuska na nowego stałego Przewodniczącego Rady Europejskiej. W związku z tym 9 września premier podał się do dymisji. Oficjalnie zakończył urzędowanie 22 września, gdy powołany został rząd Ewy Kopacz.

Donald Tusk objął urząd przewodniczącego Rady Europejskiej 1 grudnia, zastępując na tym stanowisku Belga Hermana Van Rompuya. Kadencja trwa 2,5 roku.

Proces Pistoriusa - upadek niepełnosprawnej gwiazdy

[CNN Newsource/x-news]

Wiosną w Pretorii rozpoczął się proces południowoafrykańskiego sportowca Oscara Pistoriusa oskarżonego o zabójstwo swojej partnerki Reevy Steenkamp.

Do zdarzenia doszło w lutym 2013 roku. Oscar Pistorius twierdził, że przypadkowo postrzelił swoją partnerkę biorąc ją za włamywacza.

Proces zakończył się 21 października. Sąd skazał Pistoriusa na pięć lat pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci. Dodatkowo oskarżony otrzymał karę trzech lat więzienia w zawieszeniu za to, że wystrzelił z pistoletu w podłogę podczas pobytu w zatłoczonej restauracji.

Prokuratura złożyła apelację od wyroku, w której wystąpiła o zmianę kwalifikacji czynu na zabójstwo z premedytacją i podwyższenie kary do 10 lat więzienia. 10 grudnia sąd w Pretorii uznał odwołanie od wyroku i skierował sprawę do wyższej instancji.

Wybory do europarlamentu

[TVN24/x-news]

25 maja 2014 r. odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Najlepszy wynik uzyskała Platforma Obywatelska zdobywając 32,13 proc. głosów i wyprzedzając o niecałe 0,5 pkt. proc. Prawo i Sprawiedliwość.

Do europarlamentu weszły także SLD, PSL oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Wysoki wynik Janusza Korwin-Mikkego, który uzyskał mandat eurodeputowanego, był największym zaskoczeniem wyborów.

Do europarlamentu nie weszły natomiast Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska oraz Twój Ruch - Europa Plus. W związku z kiepskim wynikiem wyborczym, ugrupowania J. Gowina oraz Z. Ziobry zostały zmarginalizowane i weszły w koalicję z PiS. Partia Janusza Palikota zaczęła się rozpadać i według sondaży na koniec 2014 r. ma małe szanse na ponowne wejście do polskiego parlamentu.

Wybory w całej Europie wygrała Europejska Partia Ludowa (do której należą m.in. PO oraz PSL). Konsekwencją tego były stanowiska szefa Komisji Europejskiej dla b. premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera. W skład komisji weszła polska wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Na politycznym rozdaniu zyskał także polski premier. Donald Tusk został wybrany następcą Hermana van Rompuya na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

Taśmy "Wprost"

[x-news/TVN24/Wprost]

Afera podsłuchowa wybuchła 14 czerwca 2014 po publikacji w tygodniku "Wprost" stenogramów z nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków. Nagrań dokonywano od lipca 2013 w warszawskich restauracjach. Wśród podsłuchiwanych byli urzędujący i byli ministrowie, przedsiębiorcy i prezes NBP.

Pierwszą opublikowaną rozmową było spotkanie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. W trakcie spotkania minister sugerował sfinansowanie deficytu budżetowego przez NBP. Prezes Belka apelował natomiast o odwołanie ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Rozmowa odbyła się w lipcu 2013 r. Jacek Rostowski faktycznie odszedł ze stanowiska 5 miesięcy później.

Drugą rozmową opublikowaną przez "Wprost" była rozmowa byłego ministra infrastruktury Sławomira Nowaka z b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem. Nowak prosił w jej trakcie o łagodne potraktowanie jego żony podczas kontroli skarbowej.

Wśród innych podsłuchanych polityków byli m.in. szef MSZ Radosław Sikorski, minister Jacek Rostowski, rzecznik rządu Paweł Graś, prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, wicepremier Elżbieta Bieńkowska i szef CBA Paweł Wojtunik.

Opozycja w związku z treścią podsłuchanych rozmów domagała się dymisji całego rządu. Premier Tusk uznał, że z wyjątkiem rozmowy S. Nowaka, którą powinna się zająć prokuratura, nie doszło do złamania prawa. Donald Tusk wystąpił w związku z aferą o ponowne udzielenie przez Sejm wotum zaufania dla jego gabinetu. Otrzymał je to 25 czerwca 2014 roku.

Polski ksiądz oskarżony o pedofilię na Dominikanie

[x-news/TVN24]

17 lutego policja zatrzymała księdza Wojciecha G. w Modlnicy pod Krakowem. Przeszukano dom rodziców księdza, gdzie ten mieszkał w momencie zatrzymania i zabezpieczono dowody.

Wojciech G. był misjonarzem na Dominikanie. Po tym, jak lokalne władze chciały mu postawić zarzut pedofilii, wrócił do Polski. Od początku sprawy nie przyznaje się do winy.

22 października polskiemu duchownemu zostało postawionych 10 zarzutów. 8 z nich dotyczyło pedofilii. W 6 przypadkach zarzut pedofilii dotyczy mieszkańców Dominikany, a w 2 - Polaków. Pozostałe zarzuty, jakie prokuratura postawiła księdzu, to posiadanie pornografii dziecięcej oraz broni bez zezwolenia.

1 grudnia do Polski przyjechał prokurator generalny Dominikany, Francisco Dominquez Brito. Spotkał się z Andrzejem Seremetem i zapowiedział, że oczekuje surowej kary dla ks. Wojciecha G.

Rosyjskie embargo zablokowało miliony ton jabłek. Sadownicy protestują

[TVN24/x-news]

Sadownicy są niezadowoleni z działań rządu w związku z nadwyżką owoców na rynku. Domagają się konkretnych działań zmierzających do poprawy ich sytuacji po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie owoce - nadwyżka samych jabłek, których nie wywieziono do Rosji, wynosi milion ton.

- Premier wpompowała 100 mln. zł w jedną nierentowną kopalnię, gdzie pracuje 1000 górników. Nas jest blisko 200 tys. - podkreślają protestujący.

Od "sprawy Trynkiewicza" do "ustawy o bestiach"

[TVN24/x-news]

Oskarżenia o opieszałość ministerstwa sprawiedliwości, niepokój oraz odliczenie dni i godzin do końca kary 25 lat pozbawienia wolności - to wszystko towarzyszyło zakończeniu odsiadki Mariusza Trynkiewicza, przestępcy z wyrokiem za poczwórne morderstwo na tle seksualnym.

Trynkiewicza pod koniec lat 80. ubiegłego wieku skazano na śmierć. Po wprowadzeniu moratorium na najsurowszą karę, a następnie amnestii, karę zamieniono na 25 lat więzienia. Na wolność miał wyjść w lutym 2014 r. Ale w zgodnej opinie biegłych, Trynkieiwcz nigdy nie powinien opuszczać murów więzienia - obawiano się, że będzie popełniał kolejne zbrodnie.

Tymczasem tzw. "ustawa o bestiach", którą miała izolować niebezpiecznych przestępców, takich jak Trynkiewicz, weszła w życie z opóźnieniem i z wątpliwościami, czy jest zgodna z konstytucją i prawami człowieka. W efekcie, groźny przestępca został zwolniony z zakładu karnego. Przez kilkanaście dni przebywał na wolności.

Dopiero później rzeszowski sąd - na wniosek dyrektora zakładu karnego, w którym Trynkiewcz odsiadywał wyrok - orzekł, że przestępca ma zaburzenia psychiczne i musi być izolowany. Obecnie przebywa w specjalnym zakładzie zamkniętym w Gostyninie.

Powstanie Państwa Islamskiego

[x-news/CNN Newsource]

W styczniu światem wstrząsnęła informacja o ofensywie na północy Iraku, przeprowadzonej przez organizację terrorystyczną ISIL (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie), operującą do tej pory na terytorium sąsiedniej Syrii.

Bojownicy do marca zdobyli wiele miast na północy kraju - między innymi Faludżę i część Ramadi. 5 czerwca padła Samarra, a 5 dni później w ręce ISIL wpadło drugie co do wielkości miasto Iraku - Mosul. Bojownicy zdobyli magazyny broni pozostawione przez iracki garnizon oraz prawdopodobnie prawie 430 milionów dolarów zrabowanych z oddziału banku centralnego. Z miasta uciekło pół miliona cywilów. Już 11 czerwca dżihadyści zdobyli również Tikrit.

Na 29 czerwca przypadła kulminacja ofensywy, kiedy to ogłoszono powstanie kalifatu o nazwie "Państwo Islamskie", obejmującego tereny Syrii i północnego Iraku. Na czele kalifatu stanął lider ugrupowania szejk Abu Bakr al-Baghdadi. Nieoficjalną stolicą państwa islamskiego stało się miasto Rakka.

Podjęto również nieudane próby rozszerzenia strefy wpływów na Liban. W sierpniu  bojownicy wznowili kampanię na północy Iraku. Doszło do masakr na społecznościach Jazydów i chrześcijan.

W odpowiedzi Stany Zjednoczone zawiązały międzynarodową koalicję, w skład której weszła Francja, Katar, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Jordania. Koalicja rozpoczęła naloty na pozycje zajęte przez ISIL na terytorium Iraku oraz Syrii. We wrześniu do operacji lotniczej włączyła się również Wielka Brytania i Australia.

Państwo islamskie prowadzi na zajmowanych terenach kampanię terroru i wprowadza prawo szariatu. Dochodzi do masowych mordów na szyitach i mniejszościach religijnych. Bojownicy systematycznie niszczą nie-sunnickie miejsca kultu, takie jak szyickie meczety i kościoły. ISIL porwało również wielu obywateli państw Zachodu. Najczęściej są to dziennikarze i pracownicy organizacji humanitarnych. Wielu z nich brutalnie zamordowano.

Błyskawiczna kampania przeprowadzona przez stosunkowo nielicznych i słabo uzbrojonych bojowników ISIL obnażyła słabość irackiej armii, od lat szkolonej i doposażanej przez USA. Duże ilości amerykańskiego sprzętu trafiły w ręce islamistów, którzy chętnie chwalą się nim na udostępnianych w internecie filmach propagandowych.

Skuteczny opór postawili ofensywie ISIL zamieszkujący północne pogranicze Iraku Kurdowie, otrzymujący wsparcie finansowe i materiałowe z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Finlandii i Francji.

Pijany kierowca zabił 6 osób w Kamieniu Pomorskim. Skazany na 12,5 roku więzienia

[TVN24/x-news]

1 stycznia pijany kierowca wjechał w grupę pieszych w Kamieniu Pomorskim. Zginęło pięciu dorosłych i dziecko. Dwoje innych dzieci trafiło do szpitala.

26-letni Mateusz S. był pijany, miał w organizmie 2 promile alkoholu. Mężczyźnie postawiono zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwym katastrofy w ruchu lądowym. 26-latek przyznał się i wyraził skruchę. Twierdzi, że 1 stycznia do trzeciej nad ranem pił alkohol, a 30 grudnia palił marihuanę.

Jadąca z mężczyzną 20-letnia pasażerka wiedziała, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Mateusz S. już w 2006 roku odpowiadał za jazdę pod wpływem alkoholu, stracił wówczas prawo jazdy na rok.

Sąd wymierzył mężczyźnie karę 12 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym i rok za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i narkotyków. Łączny wyrok to 12,5 roku więzienia. Dodatkowo sąd wydał mu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Znani, którzy odeszli w 2014 roku

W 2014 roku opuściło nas wiele znanych, cenionych i kochanych osobowości. Nasze serca przepełniła smutkiem śmierć Anny Przybylskiej czy młodziutkiej Peaches Geldof. Kto jeszcze pożegnał się ze światem w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

[Agencja TVN/x-news]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska