Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Uwaga, wkrótce mandaty będą jeszcze droższe

Uwaga, wkrótce mandaty będą jeszcze droższe

Sławomir Draguła

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Wysokość mandatów ma zmieniać się co roku i będzie zależała od średnich zarobków w Polsce.

Wysokość mandatów ma zmieniać się co roku i będzie zależała od średnich zarobków w Polsce. ©Marcin Makowka

Kary dla kierowców mają być teraz naliczane na podstawie ogłaszanego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
Wysokość mandatów ma zmieniać się co roku i będzie zależała od średnich zarobków w Polsce.

Wysokość mandatów ma zmieniać się co roku i będzie zależała od średnich zarobków w Polsce. ©Marcin Makowka

To oznacza, że każdego roku stawki mandatów będą inne, i to raczej wyższe.

Dla przykładu średnie wynagrodzenie w gospodarce za poprzedni rok to 3,8 tys. zł brutto. W takim przypadku, jeśli przekroczylibyśmy dozwoloną prędkość o 11 do 20 km/h, mandat by wynosił 3 proc. średniej pensji (114 zł), od 21 do 30 km/h - 5 proc. (190 zł), od 31 do 40 km/h - 9 proc. (345 zł), a od 41 do 50 km/h - 14 proc.
(530 zł). Jeśli prędkość zostanie przekroczona o ponad 50 km/h, to mandat będzie wynosił 20 proc. średniego wynagrodzenia. To kwota około 760 zł. Przy złamaniu tego przepisu w obszarze zabudowanym wysokość kary będzie podwajana, maksymalnie do około 1520 zł.

Jeśli ktoś przekroczy prędkość po raz czwarty w ciągu 12 miesięcy od pierwszego mandatu, to wówczas wysokość mandatu urośnie o kolejne 50 proc. - maksymalnie wyniesie ok. 2280 zł. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że za przekroczenie prędkości do 10 km/h nie zostaniemy ukarani mandatem. Obecnie maksymalny mandat wynosi 500 zł, przy zbiegu kilku wykroczeń - tysiąc złotych.
- A niech podnoszą kary dla piratów, może na drogach będzie wówczas bezpieczniej - mówi Klementyna Makowiecka z Opola. - Teraz to strach na ulicę wyjść. Nie dalej jak we wtorek w nocy jakiś pirat zabił rowerzystkę w Opolu. Takich tragedii jest za dużo.

- Kierowcy, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami, nie mają się czego bać - mówi Krzysztof Nowak, ekspert od bezpieczeństwa na drogach. - Ci, co łamią przepisy, zastanowią się dwa razy, zanim to zrobią.

Nowelizacja prawa zabiera też strażom miejskim możliwość korzystania z fotoradarów. Ogranicza też w mieście przez całą dobę prędkość do 50 km/h (obecnie między 23.00 a 6.00 to 60 km/h). Teraz nowe prawo będzie musiał przegłosować Senat i podpisać prezydent.

Komentarze (10)

Wszystkie komentarze (10) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo