Pomologia zmieni swoje oblicze

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Uniwersytet Opolski razem z władzami samorządowymi chce stworzyć w Prószkowie  Międzynarodowe Centrum Badawczo – Rozwojowe na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno- spożywczego.
Uniwersytet Opolski razem z władzami samorządowymi chce stworzyć w Prószkowie Międzynarodowe Centrum Badawczo – Rozwojowe na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno- spożywczego. Mariusz Jarzombek
Półtora miliona złotych przekaże Starostwo Powiatowe na rzecz ratowania prószkowskiej Pomologii. Projekt, który zakłada stworzenie tam centrum rolno-spożywczego, może ruszyć jeszcze w tym roku.

Uniwersytet Opolski razem z władzami samorządowymi chce stworzyć w Prószkowie Międzynarodowe Centrum Badawczo – Rozwojowe na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno- spożywczego. Centrum ma powstać na Pomologii, czyli zaniedbanych obecnie terenach pozostałych po dawnym prószkowskim Zespole Szkół Przyrodniczych.

Pieniądze, które dziś uniwersytetowi przekaże starosta, zasilą wkład własny uczelni, wymagany do tego, by otrzymała ona dotację unijną na przywrócenie Pomologii dawnego blasku.
- Mamy już zagwarantowany praktycznie cały wkład własny projektu. Cztery miliony w formie nieruchomości gwarantuje Uniwersytet Opolski, półtora miliona będzie pochodziło od starosty, kolejny milion przekazać nam zobowiązał się marszałek.

Liczymy, że pozostałe 2,5 mln dadzą Azoty - mówi Grzegorz Sawicki, który z ramienia uniwersytetu odpowiada za całe przedsięwzięcie. Koszt projektu o nazwie Rewitalizacja Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie to 40 mln. zł.

Konkurs, w którym uczelnia będzie się starała pozyskać resztę (czyli 30 mln. zł), zostanie ogłoszony w maju. - Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania wniosku aplikacyjnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i otrzymamy dofinansowanie to jeszcze w tym roku wyłonimy wykonawcę i rozpoczniemy prace – mówi Sawicki.

Projekt zakłada, że Centrum będzie się składało z dwóch części: komercyjnej w Prószkowie i naukowej w Opolu.

Na terenie Pomologii zostanie zagospodarowana 10-hektarowa działka, która pomieści m.in. laboratorium wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej z zakresu: toksykologii, ekotoksykoogii, gleboznawstwa czy rolnictwa precyzyjnego. Będą tam też poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń związanych z rolnictwem np. targów.

- Jeśli chodzi o historyczną część Pomologii to odrestaurujemy dawną szklarnię, wewnątrz której powstanie ogród będący namiastką dawnej Akademii. W kolejnych etapach planowane są prace na terenie pozostałej części kompleksu, ale chcemy je sfinansować m.in. z pracy laboratorium - tłumaczy Sawicki.

Druga badawcza część ma powstać na terenie kampusu UO przy ul. Czaplaka, gdzie na dwóch tysiącach metrów kwadratowych powstaną kolejne laboratoria.

Przypomnijmy, że Pomologia to nie jedyny duży projekt, który realizuje Uniwersytet Opolski. Uczelnia stara się także o to, by zmienić oblicze zamku w Dąbrowie. Ma tam powstać centrum energetyczne. Uczelnia będzie je tworzyła razem z partnerami niemieckimi, czeskimi i ukraińskimi.

Zobacz też: Żłobek nr 9 w Opolu po remoncie jak nowy

**ZOBACZ TAKŻE:

Tych kobiet szuka opolska policja

QUIZ: Czy znasz język śląski?
Strajk kobiet w Opolu
Ile tak naprawdę zarabiają księża?
QUIZ: Najtrudniejsze pytania w "Milionerach"
W Opolu topiono PiSiannę**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska