Poradnik > Wybierz takie studia, żeby nie zostać po nich bezrobotnym

Oprac. edh
Mieć dobry humor nie tylko po skończeniu studiów, ale i przy poszukiwaniu pracy po nich - to wyzwanie. Fot. scx.
Mieć dobry humor nie tylko po skończeniu studiów, ale i przy poszukiwaniu pracy po nich - to wyzwanie. Fot. scx.
Co pracodawcy cenią u kandydatów i czym warto się kierować w wyborze studiów, aby kończąc studia uniknąć rozczarowań na samym początku ścieżki zawodowej - radzą eksperci.

Sytuacja absolwentów na rynku pracy mimo wielu prób zachęcających do ich zatrudniania podejmowanych przez rząd wciąż jest niełatwa.

Duże ośrodki gospodarcze tj. Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź rządzą się swoimi prawami, a im dalej od nich tym absolwentowi trudniej.

Wciąż brak jest systemowych rozwiązań dopasowywania przez uczelnie wyższe kierunków kształcenia do potrzeb pracodawców, szczególnie tych prognozowanych w perspektywie kilku lat, a młodzi ludzie wybierając kierunek studiów zbyt często kierują się modą lub chwytliwą nazwą.

W ubiegłym roku studia ukończyło ponad 420 tyś osób, a bezrobocie wśród absolwentów stale się zwiększa.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba bezrobotnych absolwentów zwiększyła się aż o 56,4%.

Cenione umiejętności

U absolwentów pracodawcy poszukują poza wiedzą wyniesioną ze studiów przede wszystkim odpowiednich kompetencji – zgodnych z wymaganiami wymarzonego stanowiska.

W obliczu dynamicznego rozwoju rynku usług coraz ważniejsze stają się kompetencje miękkie.

Dominika Staniewicz, HR Brand:

Poszukiwana jest kompetencja świadomości rozwoju, czyli wiedzy na temat planów własnych związanych z karierą zawodową, umiejętność pracy w zespole. Wysoko ceniona jest także umiejętność wysławiania się. Dla każdego absolwenta priorytetem powinna stać się także nauka języków obcych – wraz z wejściem do Unii Europejskiej, rozwojem zagranicznych firm w Polsce jest to warunek niezbędny.

A osoby władające kilkoma językami, w szczególności mało popularnymi w Polsce, bez kłopotu znajdą pracę, np. w dynamicznie rozwijających się centrach usług wspólnych, które obsługują wszystkie jednostki organizacyjne przedsiębiorcy w zakresie przetwarzania danych, księgowości, rachunkowości oraz IT.

Doświadczenie, uczelnia, osobowość…?

Warto zadbać, aby w cv móc zaprezentować zarówno dobre wykształcenie jak i doświadczenie – w ten sposób pokazujemy, że podchodzimy świadomie do naszego życia i kariery. Nie bez znaczenia jest też osobowość kandydata do pracy.

Joanna Pijanowska, Simplika:

Tytuł magistra czy inżyniera jak najbardziej otwiera nam drzwi, ale oprócz tego musimy udowodnić pracodawcy, iż wykazujemy się inicjatywą, aktywnością oraz elastycznością. W związku z tym należy już w trakcie studiów zadbać o uczestnictwo w różnych fakultetach praktycznych, ćwiczeniach, współorganizować konferencje, brać udział w praktykach.

Taka aktywność doskonali w nas istotne na późniejszych stanowiskach kompetencje m.in. negocjacje, komunikację czy myślenie perspektywiczne i planowe.

W znalezieniu pierwszej pracy może pomóc agencja zatrudnienia. Doradzi odpowiednią formę pracy, pomoże w przygotowaniu odpowiednich dokumentów aplikacyjnych.

Agencje nie pobierają za to żadnych opłat od kandydata.

Największe znaczenie jednak ma rodzaj poszukiwanej pracy, i związane z nim oczekiwania pracodawców. A często są one niezwykle różnorodne.

Artur Skiba, Antal International:

Nadal duże znaczenie mają predyspozycje osobowościowe - jest wiele takich zawodów, które nie wymagają kierunkowego wykształcenia. Czasem też spotykamy się z prośbą firm, z którymi współpracujemy, żeby kandydat był absolwentem konkretnych uczelni – zwykle są to uczelnie państwowe lub prywatne z pierwszej 10 czy 20 najpopularniejszych rankingów publikowanych przez gazety.

Niektórym firmom zależy na tym, aby osoba, którą rekomendujemy studiowała w trybie dziennym, inni natomiast większe znaczenie przykładają do tego, czy potencjalny pracownik był aktywny zawodowo podczas studiów.

Decyzję warto podjąć w sposób przemyślany, zgodnie z naszymi predyspozycjami, kierując się własnymi upodobaniami. Ze statystyk wynika, że kierunki humanistyczne i społeczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, lecz ukończenie ich niekoniecznie musi się przekładać na łatwość znalezienia później pracy.

Dominika Staniewicz, HR Brand:

Definitywnie przereklamowane jest zarządzanie i marketing. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że mało który student po tym kierunku będzie miał możliwość zarządzania. Europeistyka, kolejny niezwykle popularny kierunek również nie otwiera wszystkich drzwi – natomiast jest dobrym wyborem, o ile planujemy zostać na uczelni i kontynuować pracę naukową.

Jaka branża, jaki zawód?

Cały czas najbardziej poszukiwani będą specjaliści w zakresie inżynierii, czy kierunków technicznych.

Także przed finansistami oraz specjalistami IT rysują się niezwykle dobre perspektywy. Kłopotu ze znalezieniem dobrej pracy nie powinien mieć także fryzjer, kosmetyczka czy masażysta.

Niezwykle cenna także będzie elastyczność pracowników i umiejętność dostosowania się do zmieniającej się sytuacji rynkowej.

Joanna Pijanowska, Simplika:

Na pewno zyskają osoby, które będą potrafiły dopasować swoją wiedzę i umiejętności nie tylko w tym zawodzie, który studiowały, ale także w zawodach pokrewnych np. absolwent po medycynie, który uzyskał absolutorium, pracujący jako head hunter w dziale farmacja.

Mało się mówi, a niezwykle rozwojowe są także centra BPO (Business Process Outsourcing).

Artur Skiba, Antal International:

Centra, które są lokowane w Polsce mają dosyć szerokie spectrum działania poszukując zarówno specjalistów z zakresu finansów, księgowości czy IT.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska