Powiat opolski powiększył liczbę defibrylatorów AED

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Przenośne defibrylatory AED mogą uratować komuś życie. W instytucjach powiatu opolskiego znajdują się takie urządzenia.

Jedno z nich jest dostępne w Starostwie Powiatowym w Opolu, przy ul. 1 Maja 29, drugie - w budynku Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej przy ul. Wolności.

- Powszechnie dostępne są darmowe aplikacje na telefon, które pokazują lokalizację najbliższego urządzenia. Dobrze by każdy z nas ściągnął sobie taką aplikację, bo dzięki niej można w razie potrzeby szybko dotrzeć do urządzenia i uratować komuś życie, nie mając nawet jakiegoś specjalnego przeszkolenia, bo obsługa defibrylatora jest bardzo intuicyjna. W samym Opolu, wraz z defibrylatorami dostępnymi w Starostwie, jest kilkanaście takich urządzeń. - A nie tak dawno nasz powiat wyposażył w nie również pięć szkół ponadgimnazjalnych – przypomina starosta opolski Henryk Lakwa.

Urządzenia znajdują się w prowadzonych przez powiat Zespołach Szkół:

  • w Tułowicach (ul. Zamkowa 1 ),
  • w Ozimku (ul. Częstochowska 24),
  • w Niemodlinie (ul. Opolska 34)
  • w Prószkowie (ul. Pomologia 11)
  • w prowadzonym przez samorząd gminny Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim.

Są one zlokalizowane w budynkach szkolnych, ale dostępne dla każdego kto będzie ich potrzebował udzielając pomocy gdzieś w pobliżu.

Defibrylator, który trafił do Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, będzie trzecim takim urządzeniem w tej miejscowości. Pierwszy zewnętrzny defibrylator znajduje się przed Urzędem Gminy, drugi w sąsiedztwie parafialnego kościoła św. Katarzyny.

Oprócz zakupu defibrylatorów, w ramach tego samego programu zdrowotnego powiat doposażył uczestniczące w nim szkoły w apteczki pierwszej pomocy i po dwa fantomy do nauki resuscytacji, a blisko 1000 oósb zostało przeszkolonych z pierwszej pomocy.

- Szkolenie było adresowane do kolejnych roczników drugoklasistów, dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i obsługowych ze szkół objętych programem. Oprócz tego do zakupu defibrylatorów dołączone było, można by rzec w pakiecie, szkolenie z obsługi tego urządzenia, która jest, co należy nieustannie przypominać, bardzo prosta i intuicyjna - dodaje starosta opolski.

Ratownicy podkreślają, że użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2 do 75 procent. Urządzenie jest proste w obsłudze. Po włączeniu samo analizuje sytuację i wydaje polecenia osobie ratującej. Wystarczy choremu przykleić, we wskazanych przez AED miejscach, elektrody.

Jeśli w pobliżu miejsca, gdzie musimy udzielić pomocy nie ma defibrylatora, przypominamy, że klasyczna resuscytacja to 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa podane wdechy. Przy czym najnowsze zalecenia ekspertów mówią o samym masażu. Chorego należy ułożyć na plecach, odsłonić mu klatkę piersiową i przystąpić do działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska