Pracownicy w sali nie mogą siedzieć w ścisku. Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
mec. Anna Krenc
mec. Anna Krenc archiwum prywatne
Chcesz zadać pytanie prawnikowi? Ślij je na: [email protected] Na Państwa wątpliwości odpowiada adwokat Anna Krenc.

Pracuję w call center, gdzie na jednej sali przybywa ponad 50 osób. Nie mam pewności, czy wszyscy są zdrowi. Pracuję po 8-9 godzin i boję się, że zachoruję, zakażając przy okazji swoją rodzinę. Szefostwo zapowiadało, że będziemy pracować zdalnie, ale na razie na obietnicach się skończyło. Co mogę zrobić w tej sytuacji ? Czy, jeśli nie pójdę do pracy, mogę zostać zwolniony dyscyplinarnie ?

Odpowiada mec. Anna Krenc

Z związku z pandemią koronowirusa wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa, m.in. ograniczenie w przemieszczaniu się. Ograniczenia co do liczby osób, przebywających na danym terenie, nie dotyczą zakładów pracy. Zakłady pracy, w myśl przepisów, nie mają charakteru zgromadzeń. Należy jednak stosować w nich szczególne zalecenia Głównego Inspektowa Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, a także stosowanych środków dezynfekcji.

Ministerstwo Rozwoju, wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, przygotowało zalecania dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W komunikacie zalecono m. in. aby zachowywać bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować regularne i dokładne mycie rąk, umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, a także dołożyć wszelkich starań, aby miejsce pracy były czyste i higieniczne.

Pracownik oczywiście obowiązany jest przestrzegać czasu pracy, a każde porzucenie pracy lub nieusprawiedliwiona nieobecność może być uznana za ciężkie naruszenia obowiązków pracowniczych i uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Z drugiej jednak strony pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, co wynika z przepisów. Niedopełnienie powyższego obowiązku uprawnia pracownika do powstrzymania się od wykonywania pracy (art. 210 § 1 i 4 KP), oddalenia się z miejsca pracy (art. 210 § 2 KP), a także rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym (art. 55 § 1 i 11 KP). W opisanej przez pana sytuacji możemy mieć do czynienia z przesłankami, które usprawiedliwiałyby przerwanie pracy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska