Prof. Jerzy Skubis nagrodzony Diamentową Spinką 2012

Iwona Kłopocka [email protected] - 77 44 32 603
Diamentowe Spinki 2012 otrzymali prof. Jerzy Skubis (w kategorii nauka i przedsiębiorczości) oraz Bernd Moser, założyciel fundacji Pomoc dla Polski.
Diamentowe Spinki 2012 otrzymali prof. Jerzy Skubis (w kategorii nauka i przedsiębiorczości) oraz Bernd Moser, założyciel fundacji Pomoc dla Polski. Paweł Stauffer nto
Rozmowa z prof. Jerzym Skubisem, rektorem Politechniki Opolskiej, nagrodzonym Diamentową Spinką, nagrodą przyznawaną przez "Nową Trybunę Opolską" od 15 lat.

 

Sześć lat rektorowania to dużo, by zrealizować swoją wizję rozwoju uczelni. Czy to, co pan sobie założył na początku, udało się zrealizować?
- Najbardziej zależało mi na tym, by Politechnika Opolska mogła podjąć konkurencję z uczelniami technicznymi w kraju, a szczególnie z ościennymi ośrodkami. Kiedyś w rankingu uczelni byliśmy na setnym miejscu, teraz znajdujemy się w pierwszej pięćdziesiątce. To oznacza, że ten cel w dużej mierze został osiągnięty. 

- Co uważa pan za swój największy sukces?
- To, że zarządzając  uczelnią, udało mi się utrzymać kontakt z działalnością naukową. Instytut Elektroenergetyki, którym kierowałem, osiągnął wysoką pozycję w kraju i jest rozpoznawalny w Europie. Wszyscy nasi pracownicy, a w większości to moi studenci, są w tej chwili doktorami habilitowanymi, zespół ma dziewięciu profesorów. Instytut jest najsilniejszym ośrodkiem, jeśli chodzi o technikę wysokich napięć, mamy wiele grantów. Dla mnie to bardzo ważne, że pełniąc funkcję administracyjną, udało mi się prowadzić i wspomagać rozwój naukowy kolegów. 

Zobacz film z wręczenia Złotych Spinek 2012

Zobacz wideo »

- Uczelnia rozkwitła też, jeśli chodzi o infrastrukturę.
- To jedno z narzędzi - oprócz nauki, dydaktyki, współpracy międzynarodowej - za pomocą którego chciałem podnieść znaczenie politechniki. Bycie konkurencyjnym wymaga także pięknych obiektów. Studenci tak postrzegają uczelnię, dlatego starałem się, by i w tej dziedzinie nastąpił przełom. Dziś II kampus staje się nowym centrum politechniki o dużych możliwościach rozwoju.

- Niedługo zacznie się  rekrutacyjna gorączka. Dlaczego warto studiować na Politechnice Opolskiej?
- To uczelnia, która oprócz nauczania technologii daje wyjątkowe możliwości w innych obszarach. Każdy, kto chce wyjechać na studia zagraniczne na jeden semestr, ma taką możliwość w ramach programu Erasmus. Oferujemy dostęp do znakomitej bazy rekreacyjno-sportowej. Dokładamy też starań, by wszyscy nasi studenci posiedli podstawowe umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, prowadzenia biznesu, systemów podatkowych, by po  prostu umieli poruszać się w gospodarce krajowej.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska