Przed nami 32. Finał WOŚP. Zobaczcie, co się będzie dzisiaj działo w Opolu

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
O godz. 20:30 na scenie na Rynku w Opolu pojawi się gwiazda wieczoru - Urszula
O godz. 20:30 na scenie na Rynku w Opolu pojawi się gwiazda wieczoru - Urszula NTO
Dzisiaj 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Opolu działa największy sztab w regionie liczący 350 wolontariuszy. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na mieszkańców w niedzielę, 28 stycznia.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Fundacja planuje kupić urządzenia dla diagnostyki obrazowej, diagnostyki czynnościowej, diagnostyki endoskopowej, rehabilitacji oraz torakochirgurgii.

Sztabowi WOŚP w Opolu nie straszne żadne wyzwania

Agnieszka Wiosna, rzeczniczka opolskiego sztabu WOŚP, podkreśla, że tegoroczny finał już teraz jest wyjątkowy, bo zaangażowało się w niego rekordowa liczba osób.

- Ostatnie 8 lat było pełne wyzwań, ale nasz sztab pokazał zdolność do adaptacji w różnych okolicznościach – zarówno politycznych, jak i epidemiologicznych czy pogodowych. Musieliśmy odwołać koncerty, zmieniać plany z powodu niemiłosiernego wiatru. Kwestowaliśmy na ulicach podczas pandemii koronawirusa. Mierzyliśmy się z nieprzychylną postawą poprzednich władz. Jednak zawsze udawało nam się dostosować - mówi Wiosna.

W tym roku sztab jest wspierany przez różne służby mundurowe - policję, wojsko, Państwową Straż Pożarną, Straż Graniczną oraz Służbę Ochrony Państwa.

- W tym roku, zbieramy na ważny cel, a zainteresowanie i wsparcie są ogromne. Mamy wsparcie służb mundurowych, które same do nas przyszły z ofertą pomocy. Będziemy mieć miasteczko mundurowe, grochówkę wojskową - dodaje Wiosna z entuzjazmem.

Co będzie się działo w niedzielę w Opolu?

W Opolu, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzień rozpocznie się pełen energii. Już od godziny 9:00 trwać będzie kwesta na ulicach miasta, podczas której wolontariusze będą zbierać do puszek datki dla WOŚP.

O godzinie 12:00 wystartuje Opolski Bieg "Policz się z cukrzycą" – wydarzenie mające na celu promocję zdrowego trybu życia i podniesienie świadomości na temat cukrzycy. Bieg ten rozpocznie się przy amfiteatrze na Pasiece. W międzyczasie, w godzinach od 10:00 do 22:00, zainteresowani będą mogli oddać krew w Krwiobusie, który stać będzie na Rynku. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, w godzinach 13:00-17:00 odbędą się warsztaty prowadzone przez OSP. Plac Jana Pawła II w godzinach 10:00-14:00 zamieni się w plac zabaw dla dzieci i rodziców. Będą pokazy tańca, sesje zdjęciowe czy wata cukrowa. Godzina 17:00 to czas na na pokaz Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora, który odbędzie się przy schodach przy kościele „na górce”.

Główna scena muzyczna rozpocznie swój program o 18:30 koncertem zespołu Dżem, który dostarczy słuchaczom porcji solidnego blues-rocka. Tuż po nim, o godz. 20:30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru - Urszula.

Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie "Światełko do Nieba" o godzinie 20, które oświetli niebo nad Opolem pokazem laserów. Warto zapamiętać także, że licytacje niektórych przedmiotów, jak np. złotego serduszka o numerze #99 (wyprodukowanych zostało tylko 100 takich serduszek) odbywać się będą ze sceny w godzinach wieczornych.

Dobro wraca, dlatego warto wspierać WOŚP

Wielu wolontariuszy ma osobiste powody, by włączyć się w pomoc. Agnieszka Wiosna wyjaśnia, że w opolskim sztabie zapisało się wielu rodziców, których dzieci były ratowane dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP.

- Są to historie pełne wdzięczności i chęci odwzajemnienia się. Trzeba też pamiętać o bardziej przyziemnych sprawach, jak np. WOŚP-owy program przesiewowego badania słuchu. Dzięki ogromnej ilości sprzętu zakupionego przez Fundację, a także szkoleniom personelu medycznego, przebadaliśmy w Polsce ponad sześć milionów dzieci. To absolutny rekord świata! Dzięki całorocznemu programowi Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu, który Fundacja WOŚP prowadzi od 2003 roku, badane są  prawie wszystkie noworodki w kraju— wyjaśnia Wiosna.

Rzeczniczka opolskiego sztabu, sama zaangażowana w WOŚP od 18 lat, opowiada o swojej motywacji do pracy na rzecz innych.

- Mój pierwszy finał WOŚP miał miejsce, gdy miałam 12 lat. To dawało mi poczucie odpowiedzialności i bycia częścią czegoś ważnego. Mimo iż WOŚP to tylko ułamek procenta budżetu na zdrowie publiczne, jego wpływ na poprawę sytuacji zdrowotnej w Polsce jest nieoceniony - podkreśla Wiosna.

Ten finał WOŚP to nie tylko okazja do zebrania funduszy, ale także do świętowania wspólnoty, empatii i solidarności społecznej. To wydarzenie, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie – czy to poprzez bezpośredni udział, czy przez wsparcie pieniędzmi do puszki.

- WOŚP to nie tylko fundacja, to ruch społeczny, symbol nadziei i solidarności. To dowód na to, że razem możemy dokonać wielkich rzeczy. Wraz z nadchodzącym finałem, Polska ponownie staje się świadkiem siły wspólnego działania na rzecz lepszego jutra - podsumowuje Wiosna.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska