PSG Stal Nysa wygrała 3:1 z Auronem Wartą Zawiercie w meczu kończącym fazę zasadniczą PlusLigi. Teraz przed nią play-off

Krzysztof Marcinkiewicz
Zdjęcie archiwalne.
Zdjęcie archiwalne. Wiktor Gumiński
PSG Stal Nysa sensacyjnie pokonała 3:1 Aluron Wartę Zawiercie w meczu ostatniej kolejki PlusLigi. Zajęła 7. miejsce i zagra w play-off.

Chociaż Stal Nysa miała już zapewnioną grę w play-off, to wciąż mogła zająć 7. miejsce w tabeli, co gwarantowałoby innego przeciwnika w ćwierćfinale.

Stal spotkanie z Aluronem rozpoczęła bardzo mocno. Przy świetnej zagrywce Patryka Szczurka prowadziła już 12:6. Chociaż goście bardzo się starali, to nie byli w stanie zniwelować tej przewagi Stali. Po ataku Wojciecha Włodarczyka gospodarze prowadzili już 18:12. Bez problemu utrzymywali tę przewagę do końca pierwszego seta, którego wygrali do 18.

W drugim secie do głosu doszli goście, którzy po ataku Mariusza Schamlewskiego prowadzili 7:4. Aluron utrzymywał kilkupunktową przewagę do końca seta, wygrywając go 25:22.

Mogło się wydawać, że Warta weszła w rytm, który będzie kontynuowała w kolejnych setach. W trzeciej partii to jednak Stal wróciła do grania z pierwszej odsłony. Przy zagrywce Włodarczyka zdobyła 3 punkty z rzędu i wyszła na prowadzenie 11:9. Potem gra była bardzo zacięta. Dopiero w końcówce gospodarze zdobyli niewielką przewagę, dzięki której wygrali tego seta do 22.

Czwarty set od początku do końca należał do Stali, która nie dała w niej szans rywalom. Rozgromili ekipę z Zawiercia do 15.

Warto jednak zwrócić uwagę, że trener Aluronu Michał Winiarski dał pograć zawodnikom, którzy na co dzień nie mają takiej okazji. Na boisku nie pojawił się kapitan, reprezentant Polski Mateusz Bieniek. Większość meczu na libero zagrał Szymon Gregorowicz, czyli rezerwowy libero, który zastąpił w drugiej partii Australijczyka Luka Perry'ego. Na parkiecie pojawił się również niezwykle doświadczony rozgrywający Michał Kozłowski, liczący sobie już 39 lat.

Po wygranej Stal wskoczyła na 7. miejsce w tabeli. W ćwierćfinale play-off zmierzy się właśnie z Aluronem. Będzie gospodarzem pierwszego meczu.

PSG Stal Nysa – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (25:18, 22:25, 25:22, 25:15)
Stal: Kosiba (16), Włodarczyk (14), Kapica (10), Jankowski (9), Abramowicz (7), Szczurek, Szymura (libero) oraz Gierżot (9), Muzaj (1), El Graoui, Zhukouski, Dembiec
Warta: Gąsior (12), Szalacha (7), Kwolek (7), Clevenot (5), Zniszczoł (1), Tavares, Perry (libero) oraz Rossard (12), Łaba (7), Schamlewski (6), Cooper (3), Kozłowski