PWSZ Nysa na podium. Studenci rywalizowali w 15 dyscyplinach sportowych

Krzysztof Strauchmann
Uroczyste wręczenie pucharów w klasyfikacji szkół zawodowych na gali Akademickich Mistrzostw Polski w Katowicach. Archiwum AZS PWSZ 2w Nysie
Trzecie miejsce w kraju w kategorii uczelni zawodowych. To wynik Akademickiego Związku Sportowego nyskiej uczelni w roku 2017/2018.

Na uroczystej gali podsumowującej Akademickie Mistrzostwa Polski w Katowicach przedstawiono wyniki sportowe 152 polskich uczelni w roku akademickim 2017/2018. W kategorii Wyższych Szkół Zawodowych, w której oceniano 29 uczelni, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zdobyła III miejsce.

Gala jest zawsze bardzo uroczystym, oficjalnym spotkaniem, na którym wręcza się wyróżnienia dla uczelni i indywidualne dla sportowców czy działaczy. Relacje z wydarzenia zamieszczają najważniejsze media sportowe. W Katowicach Nysę reprezentowały trzy osoby z zarządu uczelnianego AZS.

- Do tej pory nigdy nie udało nam się zdobyć I miejsca. Co roku walczymy z Tarnowem i Lesznem o drugie lub trzecie miejsce - mówi Roman Palacz, wiceprezes AZS PWSZ w Nysie. - Każdy start naszych studentów na zawodach jest punktowany. W ubiegłym roku największe sukcesy nasi studenci zdobyli w tenisie stołowym, ergometrze wioślarskim i narciarstwie. W tych dyscyplinach jesteśmy cały czas w czołówce, choć nie zdobywamy pierwszych miejsc na zawodach. Jak na nasze możliwości w ubiegłym roku akademickich uzyskaliśmy dobre miejsce - dodaje.

Klasyfikację generalną AMP w roku 2017/2018 wygrał ponownie Uniwersytet Warszawski, drugie miejsce zdobyła AGH Kraków, trzecie Politechnika Gdańska. Nyska uczelnia w klasyfikacji generalnej zajęła 53 miejsce. W typie uczelni zawodowych wygrała PWSZ w Lesznie, przed PWSZ w Tarnowie i PWSZ w Nysie.

Studenci nyskiej PWSZ rywalizowali w 15 dyscyplinach sportowych. Kobiety brały udział w 5, a mężczyźni w 10 konkurencjach. Najwięcej punktów przyniosły im tenis stołowy, ergometr wioślarski, trójbój siłowy, kolarstwo górskie, narciarstwo alpejskie i biegi przełajowe.

AZS na PWSZ w Nysie prowadzi cały szereg sekcji od gier zespołowych z siatkówką, koszykówką, piłką nożną czy futsalem po tenis stołowy czy nawet wspinaczkę ściankową i turystykę górską. Zajęcia wychowania fizycznego mają charakter sekcyjny, studenci wybierają obowiązkowo poszczególne sekcje i mogą dodatkowo rozwijać zainteresowania na zajęciach popołudniowych.

- Chciałbym podziękować rektorowi prof. Przemysławowi Malinowskiemu, który jest bardzo przychylny sportowi uczelnianemu - mówi Roman Palacz. - Podziękowania należą się też naszemu zarządowi z prezesem Zbigniewem Szlempo i samym studentom, którzy rozwijają się i sportowo i towarzysko. Myślę, że sport jest także dobrą formą promocji naszej uczelni.