Ratusz w Głubczycach ma już 10 lat, a mało kto wierzył w jego odbudowę

Sławomir Draguła
W ratuszu mieści się biblioteka,  muzeum oraz sale wystawiennicze. Natomiast na wieży urządzono taras widokowy.
W ratuszu mieści się biblioteka, muzeum oraz sale wystawiennicze. Natomiast na wieży urządzono taras widokowy.
Odbudowa zabytku kosztowała ponad 13 mln zł. Sześć milionów pochodziło z Unii Europejskiej, reszta z budżetu gminy i ministerstwa kultury.

Jest wspaniały, cudowny, piękny - zachwyca się głub­­czyc­kim ratuszem Krystyna Nowakowska. - Powiem szczerze, że kiedy zaczęto mówić o odbudowie ratusza, nie wierzyłam, że się uda. A tu proszę, cieszy oko od lat.

Właśnie mija 10 lat, od kiedy zakończono odbudowę ratusza na głubczyckim rynku. Dziś mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz sale wystawiennicze. Natomiast na wieży urządzono taras widokowy. Razem z ratuszem ze zgliszczy podniosły się też kupieckie kamieniczki.

- Odbudowa zapoczątkowała też swoistą lawinę inwestycji w ścisłym centrum, dzięki którym wyładniało ono - mówi dr Barbrara Piechaczek, dziś dyrektor muzeum, a przed laty zaangażowana w odbudowę zabytku. - Przeprowadzono rewitalizację ulic, budynków, placów. Widać gołym okiem zmiany na plus.

Odbudowa zabytku kosztowała ponad 13 milionów złotych. Sześć milionów pochodziło z Unii Europejskiej, reszta z budżetu gminy i ministerstwa kultury. Pieniądze zbierali też mieszkańcy miasta.

Podczas prac robotnicy dokonali kilka ciekawych odkryć. Z ziemi udało się wyciągnąć m.in. szklane i gliniane naczynia sprzed 150-200 lat. Najciekawszym odkryciem była jednak średniowieczna piwnica, w której przed wiekami składowano wino i żywność.
Historia ratusza sięga XIII wieku.

Przed wojną należał do najpiękniejszych budowli tego typu na Śląsku, niestety został zniszczony w 1945 roku. W latach 90. ruiny trafiły w ręce prywatne, ale nic się w nich nie działo. W 2002 roku ich powrotu pod opiekę miasta zaczęli domagać się mieszkańcy Głubczyc. Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Opolu. Ten w 2004 roku nakazał zwrócić nieruchomość miastu. W tym samym roku radni podjęli uchwałę o odbudowie zabytku. Prace zakończyły się wiosna 2008 roku.

OPOLSKIE INFO - 04.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska