Ratusz w Opolu zaczyna w poniedziałek przyjmować wnioski o wsparcie dla mieszkańców, którzy dali zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
300 uchodźców z Ukrainy wystąpiło już w Opolu o nadanie numeru PESEL. Kolejka czekających pod opolskim ratuszem.
300 uchodźców z Ukrainy wystąpiło już w Opolu o nadanie numeru PESEL. Kolejka czekających pod opolskim ratuszem. IKA
Od poniedziałku opolanie, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybyłym do Opola po 24 lutego 2022 roku.

Wniosek można złożyć osobiście w formie papierowej w siedzibie Miejskiego Zarządu Lokali Komunalnych w Opolu (ul. Ozimska 19, IX piętro) po telefonicznym lub mailowym umówieniu terminu wizyty (w dni robocze w godzinach 8-14).

Można to zrobić również w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP /MZLKOPOLE/SkrytkaESP, ale taki wniosek musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym.

Wniosek dostępny jest na stronach Urzędu Miasta Opola (www.opole.pl) i Miejskiego Zarządu Lokali Komunalnych (www.mzlk.opole.pl). W formie papierowej można go pobrać w siedzibie MZLK.

- Do wniosku dołączona jest “Karta osoby przyjętej do zakwaterowania”. Należy tam wpisać dane uchodźcy i zaznaczyć dni, w których ta osoba korzystała z naszej gościnności - mówi Adam Leszczyński, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

Na rozpatrzenie wniosków urząd ma 30 dni.

- Osoby, które przyjmują pod swój dach uchodźców składają oświadczenia pod odpowiedzialnością karną. Samorządy będą mogły to weryfikować - dodaje Adam Leszczyński.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc na numer 77 446 11 86 lub drogą mailową pisząc na adres [email protected] (trzeba podać swój numer telefonu).

Maksymalna wysokość wsparcia dla osoby goszczącej uchodźców wynosi 40 złotych za osobę dziennie. Świadczenie z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego może być przyznane maksymalnie na 60 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska