MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W świętokrzyskim o pracę niełatwo?

/lima/
W naszym regionie znaleźć prace nie jest łatwo. O wiele lepiej rynek pracy przedstawia się w mazowieckim.
W naszym regionie znaleźć prace nie jest łatwo. O wiele lepiej rynek pracy przedstawia się w mazowieckim.
Handel i sprzedaż, przemysł oraz finanse to branże, w których zapotrzebowanie na pracowników jest największe.

Jak wynika z raportu "Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007", przygotowanego przez konsultantów portalu www.Pracuj.pl, najwięcej ofert pracy pochodzi z województwa mazowieckiego. Widoczna jest też poprawa sytuacji w regionach.

- Stale rosnąca liczba ofert pracy jest odzwierciedleniem dwóch trendów - informuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj. - Z jednej strony jest to wynik ciągle jeszcze dynamicznie rozwijającej się gospodarki, a z drugiej coraz większego wykorzystania Internetu. Coraz więcej pracodawców wykorzystuje możliwość szukania kandydatów on-line.

Handlowiec, finansista i prawnik

Najwięcej ofert pracy czeka na handlowców, finansistów i prawników. W pierwszej piątce branż, najczęściej oferujących pracę znalazły się handel i sprzedaż, przemysł ciężki i lekki, bankowość, finanse i ubezpieczenia. Duże zapotrzebowanie na pracowników jest też w telekomunikacji, zaawansowanych technologiach i IT raz budownictwie i nieruchomościach.

Raport "Rynek pracy specjalistów"

Raport "Rynek pracy specjalistów"

Został przygotowany na podstawie analizy 47 846 ofert pracy, które zostały zamieszczone w II kwartale 2007 roku w portalu www.Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji kierowanych do studentów lub pracowników fizycznych.

Można zauważyć szybkie zmiany na rynkach prawniczym i turystycznym. - Do niedawna pracownicy branży prawniczej poszukiwani byli głównie poprzez działania headhunterów - opisuje Przemysław Gacek. - Teraz coraz chętniej oferty umieszczane są również w Internecie. Dotyczy to szczególnie stanowisk średniego szczebla bądź administracyjnych - podsumowuje.

Podobnie zmieniła się sytuacja w działach finansowych. Obecnie jest o ponad 2 500 więcej propozycji niż rok temu.

Z kolei znacznie zmalało zapotrzebowanie na specjalistów do działu IT - Internet, e-commerce. W zeszłym roku było blisko 500 ofert pracy, teraz - niewiele ponad 200.
Wzrosła za to liczba ofert do działu IT - administracja i IT - oprogramowanie.

Najwięcej ofert na Mazowszu

Pozycja Mazowsza jako regionu oferującego największą liczbę miejsc pracy nadal jest niezagrożona. Z województwa mazowieckiego pochodzi jedna na cztery oferty umieszczone w portalu www.Pracuj.pl. Jednak udział ofert z tego regionu w porównaniu z ze wszystkimi ofertami pracy nieco spadł w stosunku do poprzedniego roku. Podobnie w przypadku województw dolnośląskiego czy wielkopolskiego oraz ofert z zagranicy.

Lepiej na lokalnych rynkach pracy

Porównanie z rokiem 2006 wypada korzystnie przede wszystkim dla województw małopolskiego i łódzkiego. Niestety o świętokrzyskim trudno powiedzieć podobnie. W tabeli zestawiającej województwa i zagranice, pod względem liczb ofert pracy, znalazło się na piętnastym miejscu. W drugim kwartale tego roku, jak podaje raport Pracuj.pl, z naszego regionu pochodziło tylko 998 ofert pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie