Rozebrano starą strzelnicę w Kluczborku [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kolejne etapy rozbiórki starej strzelnicy w Kluczborku. Budynek był mocno zdewastowany.
Kolejne etapy rozbiórki starej strzelnicy w Kluczborku. Budynek był mocno zdewastowany. Mirosław Dragon
Zabytkowa strzelnica przy ul. Strzeleckiej w Kluczborku zniknęła z powierzchni. Budynek był mocno zdewastowany. Inwestor zbuduje w tym miejscu dom spokojnej starości.

Budynek zabytkowej strzelnicy miał piękną fasadę, ale był zrujnowany, dlatego został rozebrany. Wyburzony został także zdewastowany stary budynek sklepowy, który stał obok i straszył wybitymi szybami.

Nieruchomość należała dawniej do Zgromadzenia Księży Sercanów. W ubiegłym roku kupiła ją spółka Stobrawskie Centrum Seniora z Olesna.

Od oleskiej spółki teren odkupił Ginter Blyss, przedsiębiorca z Chocianowic. Na terenie dawnej strzelnicy zbuduje kompleks budynków pod nazwą Stobrawskie Centrum Seniora, w którym będą się znajdować dzienny dom pobytu oraz dom spokojnej starości.

W nowym budynku, który zostanie zbudowany na działce przy ul. Strzeleckiej, odtworzona zostanie zabytkowa fasada starej strzelnicy.

Jak pisze w historii Kluczborka Janina Baj (była dyrektorka kluczborskiego Muzeum im. Jana Dzierżona), początki bractwa strzeleckiego w Kluczborku sięgają drugiej połowy XVII wieku. Stowarzyszenie mieszczan ćwiczących strzelanie z broni palnej wybudowało własnym staraniem w 1787 r. strzelnicę w lesie miejskim (przy ul. Strzeleckiej za dzisiejszym klasztorem sercan i planowanym domem spokojnej starości zaczyna się las).

12 lipca 1800 roku kluczborskie bractwo strzeleckie otrzymało statut przyznany przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II i odtąd działało pod patronatem królewskim. Posiadało swoje godło: tarcza podzielona na dwa pola, w jednym polu żuraw trzymający w podniesionych pazurach kule (kamień), w drugim polu na podporze, nad którą powiewa chorągiew bractwa, oparty jest sztucer.

Członkowie kluczborskiego bractwa od 1811 posiadali własny barwny uniform: białe spodnie, zielony surdut z żółtym kołnierzykiem i żółtymi wyłogami oraz kapelusz strzelecki. W 1866 r. zamieniony on został na szary strój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska