Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Ta akcja organizowana jest z myślą o ofiarach przestępstw, nie o tych, którzy chcą po prostu skorzystać z darmowych porad prawnych - tłumaczy sędzia Waldemar Krawczyk.
- Ta akcja organizowana jest z myślą o ofiarach przestępstw, nie o tych, którzy chcą po prostu skorzystać z darmowych porad prawnych - tłumaczy sędzia Waldemar Krawczyk.
Na Opolszczyźnie osób potrzebujących pomocy mieszka co najmniej 20-30 tysięcy. W sądach porad będą udzielać przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw potrwa od najbliższej niedzieli aż do końca lutego. W dziewięciu siedzibach sądów na osoby, które ucierpiały np. z powodu przemocy w rodzinie lub są poszkodowane w wypadkach drogowych, będą czekać przedstawiciele organizacji pozarządowych - centrum pomocy rodzinie, ośrodków interwencji kryzysowej, klubów abstynenckich itp. W Opolu dyżurować będą m.in. studenci Wydziału Prawa i Admnistracji UO z Koła Naukowego "Bona Fides".

- Zajmujemy się przede wszystkim pomocą w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego - mówi Anna Mordel z III roku prawa. - Wspieramy osoby, które potrzebują pomocy prawnika, a nie stać ich na to. Wśród nich są także ofiary przemocy domowej - fizycznej i psychicznej.

Poszkodowani mogą szukać pomocy nie tylko w sądach. W najbliższym tygodniu we wszystkich prokuraturach rejonowych Opolszczyzny na ofiary przestępstw będą czekać i udzielać im informacji prokuratorzy, asesorzy lub aplikanci.
- Na Opolszczyźnie mamy co najmniej 20-30 tys. ofiar przestępstw - szacuje prof. Tadeusz Cielecki, kryminolog, dziekan Wydziału Prawa UO. - Ich prawa są w kodeksie zagwarantowane, ale to za mało. Co z tego, że ofiara wypadku drogowego czy napadu otrzyma kartę, na której wypisane jest 30 jej uprawnień. Żeby ją zrozumieć, potrzebowałaby pomocy prawnika. Tymczasem w Polsce ciągle nie ma systemu zintegrowanej pomocy prawnej, w pisaniu wniosków czy pozwów, pomocy psychologicznej i medycznej. Niestety, nikt w Polsce nie czuje się zobowiązany, by taki system stworzyć. Brakuje też na taką działalność pieniędzy ze strony państwa. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw przyczyni się przynajmniej do nagłośnienia ich problemów.

- Do udziału w tej akcji zapraszamy przede wszystkim ofiary przestępstw - podkreśla sędzia Waldemar Krawczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Opolu. - Doświadczenia minionych lat pokazują, że poszkodowani stanowili mały ułamek uczestników. Reszta po prostu przychodziła po bezpłatne porady prawne z różnych dziedzin. To nieporozumienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska