Ruszył portal Niemców w Polsce

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Łukasz Biły (z lewej), główny administrator portalu, spodziewa się, że wkrótce koła DFK umieszczą na nim swoje strony. Zapowiada zorganizowanie specjalnych kursów. Z prawej lider VdG Bernard Gaida.
Łukasz Biły (z lewej), główny administrator portalu, spodziewa się, że wkrótce koła DFK umieszczą na nim swoje strony. Zapowiada zorganizowanie specjalnych kursów. Z prawej lider VdG Bernard Gaida.
Internet. W poniedziałek o 12.21 wystartował nowy portal mniejszości niemieckiej, pełen informacji, filmów i plików dźwiękowych z różnych wydarzeń. Czeka na nim miejsce na strony www organizacji MN i kół DFK.

Godzina rozpoczęcia funkcjonowania portalu nie była przypadkowa. Właśnie o 12.21 drugiego sierpnia 1984 roku wysłano pierwszego w historii Niemiec e-maila. Wiadomość dotarła do adresata następnego dnia o 10.14. Takie były ówczesne możliwości internetu.

- Jesteśmy przekonani, że w 2012 roku takich trudności nie będzie - zapewniał tuż przed pierwszym kliknięciem Łukasz Biły, odpowiedzialny za kontakty z mediami w Związku Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) i główny administrator nowego portalu. - Pomysł jego zbudowania pojawił się w 2010 roku. A projekt sfinansowało niemieckie MSW. Najważniejszym zadaniem portalu będzie usprawnienie komunikacji między wszystkimi organizacjami i kołami mniejszości niemieckiej w Polsce, a jest ich ponad 500. Najbardziej oddalone od siebie - w Ustroniu i w Lęborku dzieli 674 km. Ale będą się mogły skontaktować w kilka sekund.

Nowy portal działa pod dawnym adresem nieistniejącej już strony Związku Niemieckich Stowarzyszeń: www.vdg.pl Informacji o działalności mniejszości niemieckiej w Polsce mogą tu szukać zarówno jej członkowie i sympatycy, jak i osoby zajmujące się zawodowo funkcjonowaniem MN, w tym dziennikarze.

- Naszym atutem na pewno są multimedialność i interaktywność - dodaje Łukasz Biły. - Informacje tekstowe zostały opatrzone zdjęciami, filmami, plikami audio. Będzie też możliwość dodawania komentarzy pod każdą informacją. Nikt nie zostanie ocenzurowany, choć wpisy będą weryfikowane. Wyłącznie po to, by eliminować wszelkie opinie skrajne i nacechowane nienawiścią.

Portal - oczywiście dwujęzyczny - chce być prawdziwą encyklopedią wiedzy o mniejszości. Obok newsów z poszczególnych regionów można tu znaleźć m.in. zakładki poświęcone historii, polityce, kulturze, oświacie itp. O zbliżających się imprezach, spotkaniach, konferencjach, koncertach itp. informuje "Kalendarz wydarzeń".
Ale prawdziwym hitem nowego portalu może się stać zakładka "Znajdź organizację w swoim regionie". Już dziś zawiera ona numery telefonów i nazwiska osób odpowiedzialnych za poszczególne organizacje i koła mniejszości w Polsce. Już wkrótce każde z kół DFK będzie tam mogło umieścić, korzystając z przygotowanego szablonu i bezpłatnego miejsca na serwerze, własną stronę internetową.

- Będziemy pomagać wszystkim, którzy zgłoszą chęć stworzenia takiej strony - zapowiada Łukasz Biły. - Wystarczy zgłosić akces, przesyłając e-maila na adres: [email protected]

- Pomoc przy jej stworzeniu i administrowaniu może być bardzo konkretnym zadaniem przyciągającym młodzież do kół DFK - ma nadzieję przewodniczący zarządu TSKN Norbert Rasch.

- Od początku mojej aktywności w MN marzyło mi się silniejsze połączenie tej ogromnej grupy w jedną wspólnotę - mówi przewodniczący zarządu VdG Bernard Gaida. - W dzisiejszym świecie właśnie internet może być skutecznym sposobem łączenia Niemców w Polsce od Śląska po Mazury. Także w wymiarze praktycznym. Jeśli pojedziemy na wakacje, np. nad morze, dzięki portalowi bez kłopotów znajdziemy kontakt z tamtejszymi Niemcami. I informację o tym, co aktualnie robią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska