Są budowy na Opolszczyźnie, więc młodzi budowlańcy zdobywają uprawnienia

Edyta Hanszke
Są budowy na Opolszczyźnie, więc młodzi budowlańcy zdobywają uprawnieniaKilkadziesiąt osób odebrało uroczyście uprawienia podczas Opolskiego Dnia Budowlanych w hotelu w Prószkowie.
Są budowy na Opolszczyźnie, więc młodzi budowlańcy zdobywają uprawnieniaKilkadziesiąt osób odebrało uroczyście uprawienia podczas Opolskiego Dnia Budowlanych w hotelu w Prószkowie. archiwum OOIIB
Ponad 110 Opolan zdobywa rok rocznie uprawnienia budowlane. - To efekt licznych inwestycji w regionie - mówi dr hab. inz. Adam Rak, przewodniczący Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Kilkadziesiąt osób odebrało uroczyście takie uprawienia podczas Opolskiego Dnia Budowlanych organizowanego przez Opolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. To tylko część tych, którzy zdawali egzamin podczas majowej sesji zdobywając uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej, drogowej i mostowej. W sumie zdały go podczas tej sesji 57 osób, a najlepszy wynik osiągnął Mariusz Rencz, absolwent Politechniki Opolskiej. 

- Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest odbycie praktyk, a było to możliwe za sprawą licznych ostatnio budów prowadzonych w regionie - mówi dr hab. inż. Adam Rak, przewodniczący izby w Opolu.

Budowlańcy z takimi uprawnieniami mogą samodzielnie kierować budowami, projektować czy pracować jako inspektorzy nadzoru. Rocznie zdobywa je 110-115 osób.

Podczas dorocznej gali izba wręczyła też odznaki i wyróżnienia. Kazimierz Kurowski, właścicieli pracowni projektowej z Opola otrzymał Złotą Honorową Odznakę PIIB.

Tytuły Inżyniera Roku 2014 odebrali Zbigniew Rogalski z Opola (w kategorii projektant), który m.in. zaprojektował instalcje w DomExpo w Opolu i Piotr Sosnowski ze Strzelec Opolskich (w kategorii kierownik budowy), który prowadził rozbudowę fabryki Nutricii.  Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Stanisław Loser z Namysłowa za kierowanie rewitalizacją zabytkowego pałacu.

Przy okazji przypomniano, że pływalnia Wodna Nuta w Opolu budowana przez Energopol Trade z Opola uzyskała tytuł Budowy Roku 2013 w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

OOIIB skupia obecnie ponad 2600 członków. Przewodniczący Adam Rak  mówi, że mimo ostatniej nowelizacji prawa budowlanego, która wreszcie pomaga w eliminowaniu rażąco niskich cen w ofertach. - Ustawę deregulacyjną oceniam dobrze w zakresie skróconych praktyk i wyrażeniu zgody na to, aby osoby z samym tytułem inżyniera miały uprawnienia do prowadzenia budowy. Mimo tego jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Adam Rak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska