Dobry patron z opolskiego ucznia czyni mistrza

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Mechatronicy z Mechaniczniaka w tym roku odbyli kurs i otrzymali certyfikat firmy TURCK. Firma wyposaży też w nowoczesny sprzęt szkolne pracownie.
Mechatronicy z Mechaniczniaka w tym roku odbyli kurs i otrzymali certyfikat firmy TURCK. Firma wyposaży też w nowoczesny sprzęt szkolne pracownie. Mechaniczniak [O]
We wszystkich opolskich szkołach zawodowych są klasy patronackie, które ułatwiają praktyki. Młodzież poznaje tajniki zawodu pod okiem fachowców, a po dyplomie może liczyć na pracę.

Przed miesiącem w nowoczesnej pracowni teleinformatycznej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu podpisano porozumienie o współpracy z Beta Security System Sp. z o. o. Firmie nadany został status patrona zawodów teleinformatycznych naszej szkoły. Umowa umożliwi uczniom z klas teleinformatycznych odbycie praktyki zawodowej w firmie Beta Security System, zapoznanie się najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi w obszarze branży SSWiN oraz CCTV.

Szkoła w ramach współpracy otrzymała 6 najnowocześniejszych zestawów ćwiczeniowych firmy Videofied (zestawy obejmują różne konfiguracje oferowanych urządzeń). Są to najbardziej zaawansowane bezprzewodowe systemy alarmowe z kolorową wideo weryfikacją. Ćwiczenia na tych systemach umożliwią młodzieży zdobycie bardzo ważnych umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Najlepsi uczniowie klas teleinformatycznych po ukończeniu szkoły będą mogli liczyć na zatrudnienie w firmie Beta Security System.

To jeden z ostatnich przykładów pozyskania przez opolską szkołę partnera i patrona. Taką formę współpracy mają już wszystkie szkoły zawodowe w mieście - niektóre mają patronów dla większości klas (zawodów). Również w I LO, w którym od września ruszy klasa patronacka Capgemini.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum [O]

- Największym problemem kształcenia zawodowego są praktyki - mówi Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola. - O ile kształcenie teoretyczne bardzo dobrze nam wychodzi, to rangę praktyk zawodowych należy zdecydowanie podnieść. Uczniowie techników zdają przecież dwie matury i różne egzaminy kwalifikacyjne. Chodzi też o to, by kształcić efektywnie, żeby absolwenci znajdowali zatrudnienie w swoim zawodzie. Tworzenie klas patronackich jest najbardziej efektywne, bo firmy są zainteresowani określonymi specjalistami i wspierają ich kształcenie.

W kojarzeniu opolskich szkół z przedsiębiorstwami pomaga Wydziałem Gospodarki i Innowacji UM.
Zakres patronatu najczęściej obejmuje: doskonalenie wiedzy i umiejętności uczniów, wsparcie finansowe poprzez dofinansowanie staży, kursów, szkoleń oraz uruchomienie programu stypendialnego, wzajemny udział stron w projektach partnerskich, lokalnych, międzynarodowych i innych, w tym współfinansowanych ze środków UE, promowanie szkoły w mediach, współpraca w zakresie organizacji egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, modyfikowanie programów nauczania dla nowych zawodów. Wspierające szkoły firmy często oferują wyposażenie pracowni zawodowych, a absolwenci mają duże szanse zatrudnienia u patrona.

Zespół Szkół Zawodowych nr 4 ma umowę patronacką z Animex Foods, która dotyczy klasy w zawodzie wędliniarz, a także operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego. Najlepsi absolwenci mają szansę na zatrudnienie w firmie.

Współpraca Mechaniczniaka z firmami Kulczyk Tradex oraz Vip Car zaowocowała wyposażeniem pracowni diagnostyki samochodowej w samochód Audi Q7 oraz Renault Velt Satis, a także diagnoskopy. Patronatem objęte są klasy drugie i trzecie technikum oraz szkoły zasadniczej, w sumie 176 uczniów.

W opolskim Ekonomiku od września ruszy klasa w zawodzie technik ekonomista pod patronatem OPTA Data w zakresie sektora usług rozliczeniowych. Inna klasa ekonomistów znajdzie się pod opieką Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Bardzo ważnym patronem dla młodzieży z Gzowskiego jest Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno Kartograficzne. ZSTiO nie ma podpisanej umowy partnerskiej ani patronackiej natomiast od przeszło czterdziestu lat funkcjonuje niepisana umowa o współpracy. Obejmuje ona praktyki uczniowskie, szkolenia podnoszące kwalifikacje, pokazy pracowników firmy dotyczące urządzeń i pomiarów geodezyjnych, uzyskiwanie pomocy dydaktycznych oraz pomoc w organizacji szkolnych i centralnych edycji olimpiad geodezyjnych.

Budowlanka cieszy się patronatem niemieckiej firmy Kafril. Patronat obejmuje klasy w zawodzie monter sieci i instalacji urządzeń sanitarnych. W ramach współpracy szkoła dostała minikoparkę, a młodzież jeździ na zagraniczne wycieczki zawodowe, może liczyć na nagrody za wyniki z języka niemieckiego oraz za frekwencję na praktykach. W ofercie patrona są także staże zagraniczne, w tym bezpłatna nauka niemieckiego.

W Staszicu nie ma konkretnej klasy patronackiej tylko uczniowie objęci są patronatem ze względu na zawody. Np. 120 osób w klasie technik logistyk realizuje unikatowy na skalę europejską program LEO. Logistics Efficiency Optimization to pierwsza tego typu inicjatywa uruchomiona w Grupie Heidelberg Cement w zakresie logistyki. Młodzież ma okazję poznać program nigdzie indziej niestosowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska