Lennard Czakaj walczy o tytuł Młodego Muzyka Roku 2016

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Lennard zaczął grać na trąbce w wieku 7 lat. Nie wyobraża już sobie bez niej swojej przyszłości.
Lennard zaczął grać na trąbce w wieku 7 lat. Nie wyobraża już sobie bez niej swojej przyszłości. Youtube
Lennard Czakaj jest jednym z 7 kandydatów do tytułu Młodego Muzyka Roku 2016. Utalentowany trębacz jest wychowankiem opolskiej szkoły muzycznej i V LO.

Młody Muzyk Roku to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z instrumentów klasycznych. Uczestnicy konkursu nie mogą mieć więcej niż 19 lat.

To nie jest typowy konkurs muzyczny - to połączenie talent-show i najwyższej jakości muzycznej, artystycznej. Jego celem jest pokazanie, że muzyka klasyczna może być podana w sposób interesujący, porywający.

Dwunastu półfinalistów wyłoniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych - to m.in. stypendyści ministra kultury, laureaci prestiżowych konkursów. Półfinał odbył się 31 marca. Do finału, który ma się odbyć 11 kwietnia, przeszło siedmioro najlepszych instrumentalistów.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Wśród nich jest wybitny młody trębacz z Opola, Lennard Czakaj.To uczeń PSM I i II stopnia w Opolu w klasie Klaudiusza Lisonia. Urodzony w Niemczech, naukę gry rozpoczął w wieku siedmiu lat po osiedleniu się w Leśnicy. Jeszcze jako uczeń tamtejszej Publicznej Szkoły Muzycznej I st. otrzymał w 2008 roku tytuł „Prymusa Opolszczyzny” przyznawany przez Marszałka Województwa Opolskiego zdolnym i wyróżniającym się uczniom całego województwa.

Swój ogromny talent potwierdzał konfrontując swoje umiejętności na ponad 30 konkursach ogólnopolskich, zawsze zdobywając nagrody i wysokie oceny. W 2014 roku był członkiem European Music Campus Orchestra. Możliwość grania z tyloma utalentowanymi młodymi muzykami różnej narodowości była dla niego wielkim przeżyciem i inspiracją. W swoich muzycznych wyborach często łączy muzykę klasyczną z jazzową, grając z powodzeniem zarówno w orkiestrze symfonicznej jak i w big bandzie. Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach i kursach prowadzonych przez nauczycieli akademickich i muzyków: Klaus Schuhwerk (Bazylea), Konradin Groth (Berlin), Hannes Läubin (Monachium), Richard Giangiulio (USA), James Morison (USA).

Podczas finału 11 kwietnia widzowie TVP będą mogli głosować za pomocą audiotele. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków 3 września w Kolonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska