Najlepsze szkoły średnie Opola

Iwona Kłopocka
Maria Skłodowska-Curie patronuje III LO - od wielu lat najlepszemu opolskiemu liceum ogólnokształcącemu.
Maria Skłodowska-Curie patronuje III LO - od wielu lat najlepszemu opolskiemu liceum ogólnokształcącemu. III LO
Według tegorocznego rankingu Perspektyw najlepsze ogólniaki to III LO, II LO i V LO. Osobno oceniano technika. Najlepsze szkoły techniczne to Elektryczniak, Gzowski i Ekonomik.

Trójka to rankingowy weteran - od lat w czołówce (tym razem na 23. miejscu w kraju).

- Zajęcie pierwszego miejsca w rankingu Perspektyw zawsze jest dla nas powodem do dumy i satysfakcji. To symboliczne potwierdzenie, że nasze działania idą we właściwym kierunku, a uczniowie znajdują w szkole możliwości rozwoju - mówi Iwona Ratajczak, nauczyciel języka polskiego. - Sukcesy na pewno zawdzięczamy temu, że możemy pracować z bardzo zdolnymi uczniami, staramy się po prostu pomagać im w rozwijaniu ich predyspozycji. Jednak, co dla nas bardzo ważne, dbamy także o to, aby każdy uczeń czuł się w szkole dobrze, żeby uwierzył w siebie oraz w to, że może sięgać wysoko, mieć ambicje, aspiracje i je realizować. Sukcesy naszych uczniów i absolwentów są tego miłym potwierdzenie.

- Chodzą tu uczniowie, którzy wiedzą, że bez własnej pracy nic nie zdziałają. Istotną rolę pełnią nauczyciele, którzy efektywnie motywują nas do nauki, uczestnictwa w konkursach czy szeroko pojętego wolontariatu. Moim zdaniem organizacja inicjatyw społecznych jest kluczem do osiągnięcia sukcesu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym - podkreśla Aleksandra Calicka z kl. I a.

Na drugim miejscu w regionie znalazło się II LO. Sukces szkoły to m.in. dokonany w ciągu roku awans o 20 miejsc - na 37 pozycję w kraju. Jeszcze lepsze - 20 miejsce w Polsce i 1. miejsce na Opolszczyźnie - szkoła osiągnęła w rankingu olimpijskim. Dwójka daje możliwość uczestniczenia w różnorodnych olimpiadach, które pozwalają rozwijać pasje i zainteresowania uczniów, a wysokie wyniki to efekt ciężkiej pracy uczniów, ale też wsparcia nauczycieli.

V LO ponownie nagrodzone zostało srebrną tarczą. - W Opolu daje nam to ugruntowaną pozycję trzeciego w kolejności liceum ogólnokształcącego, co potwierdza, że V LO to w najlepszym rozumieniu “szkoła środka”, permanentnie dbająca o bardzo dobry poziom nauczania - podkreśla Danuta Katorosz, dyrektor szkoły.

Duże wątpliwości kierownictwa szkoły budzi jednak metodologia rankingu Perspektyw (słabsze wyniki osiągane przez większą liczbę maturzystów są promowane w stosunku do lepszego wyniku matury mniejszej grupy zdających). - Z tego powodu zwracamy uwagę na istnienie rankingu liceapolskie.pl mającego inną metodologię, biorącego pod uwagę realne wyniki egzaminu maturalnego i ukazującego wskaźniki EWD. Uczniowie i ich rodzice mogą porównać wyniki poszczególnych liceów osiągane w skali województwa i kraju - podkreśla dyrektor Katorosz.

Nasze złote technika

W Rankingu Techników 2017 Zespół Szkół Elektrycznych zajął 12. miejsce w kraju (na 1787 techników), a w Rankingu Maturalnym Techników 2017 bardzo wysokie 11. miejsce. Na ten sukces składa się wiele aspektów , a najważniejszym są sami uczniowie i ich wysiłki. Mówią o tym czwartoklasiści: „ Źródłem sukcesu naszej szkoły jest indywidualne podejście do każdego ucznia przez grono pedagogiczne. Każdy nauczyciel potrafi wzbudzić w uczniach zapał i tym samym zachęcić ich do nauki. Nie bez znaczenia są świetnie wyposażone pracownie, co przekłada się na bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych. Mówiąc o sukcesie, nie należy zapominać o zajęciach pozalekcyjnych, które pozwalają uczniom kształcić się dodatkowo wielu dziedzinach.”

„Zespół Szkół Elektrycznych oferuje najwyższą jakość edukacji. W tym celu integruje wiedzę i umiejętności przekazywane na lekcjach z rozwojem fizycznym, emocjonalnym, duchowym i społecznym. Pracując z uczniami, nauczyciel widzi w każdej klasie przede wszystkim ogromny potencjał możliwości młodego człowieka.”

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im K. Gzowskiego zajął 13. pozycję w Polsce i awansował o 33 miejsca. To najlepsze miejsce w historii szkoły w rankingu Perspektyw. Od kilku lat wysokie lokaty plasują szkołę na drugim miejscu w województwie. Wpływ na to miały nie tylko wysokie wyniki na egzaminach. Świetnie miejsce Gzowski głównie zawdzięcza sukcesom w olimpiadach zawodowych na szczeblu ogólnopolskim: budowlanej, geodezyjnej i olimpiadzie wynalazczości. Wśród techników olimpijskich Gzowski jest na 10 pozycji w Polsce.

- Rankingi mają znaczenie prestiżowe, ale najważniejsza jest atmosfera panująca w szkole, podejście do ucznia, jego kreatywność i chęć uczenia się. Jeśli dodamy do tego świetną młodzież, jej wynalazki i znakomicie wykształconą kadrę , daje to odpowiedni efekt - mówi dyrektor szkoły Zdzisław Ślemp.

Zespół Szkół Ekonomicznych w tym roku uplasował się na 33. miejscu w Polsce . Na Opolszczyźnie “szkoła z pasją” zajęła 3. lokatę. - Na ten sukces pracowali długie lata nauczyciele wszystkich przedmiotów, absolwenci i obecni uczniowie szkoły - podkreśla Ewa Nowak-Kubler, dyrektor szkoły. - Model pracy zespołowej oraz przyjazna atmosfera w szkole sprzyjają rozwojowi naszych uczniów, motywują ich do działania i osiągania coraz lepszych wyników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska