Absolwenci gotowi na rynek pracy

Anna Grudzka
- Panie psycholożki z każdym opracowują bilans kompetencji, z którego wynika potem, w jakim zakresie student powinien się dokształcać - mówi Joanna Kostuś, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
- Panie psycholożki z każdym opracowują bilans kompetencji, z którego wynika potem, w jakim zakresie student powinien się dokształcać - mówi Joanna Kostuś, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Fot. Sławomir Mielnik
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przygotował projekt m.in. dla żaków informatyki i architektury krajobrazu, dzięki któremu podniosą swoje kompetencje.

Wsparciem w ramach projektu objęto 90 studentów ostatniego roku logistyki, informatyki, architektury krajobrazu, ochrony środowiska. Cały projekt odbywa się w kilku etapach. Pierwszy zakłada badanie kluczowych kompetencji studentów.

- W praktyce wygląda to tak, że panie psycholożki z każdym opracowują bilans kompetencji, z którego wynika potem, w jakim zakresie student powinien się dokształcać. Na podstawie tych wyników kierujemy go na szkolenia normalnie nie objęte programem dydaktycznym, jak np.: SAP moduł zarządzania magazynowego, audytor zarządzania jakością w laboratoriach ISO czy audytor wewnętrzny HCCP. Dodatkowo zapewnimy im podczas tych szkoleń moduł wzmacniania kompetencji miękkich – mówi Joanna Kostuś, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Uczelnia podpisała także umowy z różnymi przedsiębiorstwami z województwa, w których to studenci z programu, zgrupowani w pięcioosobowe teamy pod opieką opiekuna merytorycznego z danego przedsiębiorstwa oraz moderatora, rozwiązują różnego rodzaju problemy, zagadnienia hipotetyczne lub praktyczne.

- Poza tym studenci chodzą na tzw. wizyty instruktażowe. Są to dni spędzone w fabryce na danej linii produkcyjnej – mówi Joanna Kostuś.

W projekt włączyły się firmy: Energetyka Cieplna Opolszczyzny, Nutricia oraz Pracownia Architektury Krajobrazu Aliny Skrzypulec i Karoliny Król. Co ważne każda z grupa studentów oprócz twardych szkoleń technicznych przechodzi też szkolenie z umiejętności miękkich, jak komunikacja czy przedsiębiorczość.

Po wszystkim student otrzyma certyfikat potwierdzający jego kompetencje zawodowe. Rekrutacja do pilotażowej grupy już się zakończyła.
Program jest realizowany w ramach projektu „Gotowi na Rynek Pracy!” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska