Bezpieczeństwo międzynarodowe - nowy kierunek na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.
Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. Google Street View
Studenci nowego kierunku kształcenia będą się uczyć m.in. jak przewidywać zagrożenia podczas wydarzeń wysokiego ryzyka.

Do tej pory bezpieczeństwo międzynarodowe było specjalnością na stosunkach międzynarodowych, ale sami studenci prosili uczelnię, by tę specjalność przekształcić w oddzielny kierunek.

- Choć dodając bezpieczeństwo do naszej oferty podążamy za trendem widocznym na innych uczelniach, zadbaliśmy o to, żeby opolska wersja tego kierunku była wyjątkowa. Naszym wyróżnikiem będzie podejście analityczne. Studenci Uniwersytetu Opolskiego nauczą się korzystać z wielu różnych narzędzi do analizy bezpieczeństwa międzynarodowego w wymiarze także społecznym czy gospodarczym - wyjaśnia dr Bartosz Maziarz z Instytutu Politologii UO.

Czym w praktyce miałby się zajmować absolwent tego kierunku? - Zakładając, że np. Polska jest gospodarzem Euro, mógłby przeanalizować to wydarzenie pod kątem wszystkich możliwych zagrożeń, a także zaproponować rozwiązania, które takim niebezpiecznym scenariuszom zapobiegną - tłumaczy dr Maziarz.

Na absolwentów będzie czekać praca w szeroko rozumianej sferze zarządzania kryzysowego czy też bezpieczeństwa na każdym szczeblu administracyjnym. Wiedza zdobyta podczas studiów przyda się także w przypadku analizy globalnych konfliktów czy możliwości ataków terrorystycznych. Nauka obejmie trzy ścieżki kształcenia: bezpieczeństwo energetyczne, ekonomiczne i publiczne. Nowy kierunek będzie kształcić na poziomie licencjackim. Rekrutacja już się rozpoczęła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska