Biblioteka w Opolu tematem debaty i badań socjologów

Anna Konopka
Anna Konopka
- Debata przyniosła wiele wniosków. Jako naukowcy chcemy je poddać analizie - mówi Magdalena Piejko z Instytutu Socjologii UO.
- Debata przyniosła wiele wniosków. Jako naukowcy chcemy je poddać analizie - mówi Magdalena Piejko z Instytutu Socjologii UO. Anna Konopka
Dwudniowe spotkanie „Biblioteka - publiczna, miejska, moja” zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Instytutem Socjologii UO. Naukowcy oraz ludzie kultury zastanawiali się jak przyciągnąć młodzież do biblioteki i uatrakcyjnić jej funkcjonowanie.

Instytut Socjologii UO pierwsze badanie socjologiczne dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przeprowadził już w 2010 roku.

- Interesowały nas wtedy praktyki czytelnicze młodzieży, w jaki sposób i co czytają uczniowie, oraz jak MBP powinna się zmienić, żeby tę młodzież przyciągnąć. Po 6 latach biblioteka odpowiedziała na wiele potrzeb. Postanowiliśmy sprawdzić, co się zmieniło i powtórzyliśmy badania – mówi Magdalena Piejko z Instytutu Socjologii UO.

W badaniu wzięła udział grupa 60 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Opola oraz 30 bibliotekarzy.

- Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pracując w zespołach i projektując swoją idealną bibliotekę. Młodzież podkreślała, że MBP powinna dawać się „oswoić”, by można było ingerować w jej przestrzeń. Okazuje się, że uczniowie chcieliby, żeby w bibliotekach były miejsca, w których można swobodnie porozmawiać, bez ściszenia głosu oraz miejsca do wspólnej pracy – mówi Magdalena Piejko.

Na podstawie wypełnionych przez uczniów ankiet i z danych zebranych w trakcie warsztatów, które odbyły się w MBP pracownicy Instytutu Socjologii przygotują raport z wnioskami.

- Punktem wyjścia w tym badaniu była dla nas młodzież, bo – jak wynika z obserwacji bibliotekarzy, to grupa najbardziej problematyczna, ale przy okazji debaty pojawiły się wnioski na temat dzieci, seniorów, samotnych matek i innych grup, które korzystają na co dzień z MBP. Pojawia się więc wiele zagadnień, które my jako naukowcy chcemy poddać analizie. W badaniach biorą udział także nasi studenci i absolwenci, którzy zdobywają doświadczenie i szlifują swoje umiejętności badawcze.

O potrzebie spotkań ludzi z opolskiego świata nauki i kultury mówi także szefowa MBP.

- Już pierwsze badania pokazały, że młodzież chce w MBP swojego miejsca, gdzie nie będzie ani dorosłych, ani dzieci. Od stycznia w naszym Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym przy pl. Kopernika 10 działa takie miejsce, które może nie jest aż tak nowoczesne jak główna siedziba, ale ta młodzież już bardzo chętnie tam się spotyka - mówi Elżbieta Kampa, dyrektor MBP.

- Zawsze jest coś do poprawienia, a nam bibliotekarzom zależy na tym aby poznać oczekiwania naszych użytkowników. Intuicyjnie pewne rzeczy mogą nam się wydawać, natomiast je trzeba zweryfikować, stąd badania Instytutu Socjologii UO. Debata była także okazją do spotkania bibliotekarzy i młodzieży - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska