Czyste powietrze to interes nas wszystkich. Konferencja na Politchnice Opolskiej

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Konferencja Czyste Powietrze na Politechnice Opolskiej.
Konferencja Czyste Powietrze na Politechnice Opolskiej. Anna Grudzka
O smogu, konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem i o tym jak się uchronić przez jego skutkami była mowa podczas konferencji Czyste Powietrze, która odbyła się w CeNaBiz przy ul. Waryńskiego.

Pomysłodawcą konferencji była opolska firma Higma Service, znana z działalności w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz realizacji programu EKOlogiczni w biznesie we współpracy z Politechniką Opolską.

Wśród prelegentów znaleźli się m. in. Grzegorz Pollak z firmy Fellowes Polska, Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego czy Daria Durczak z Fundacji Lubimy Działać, uruchomiała program "Zdrowy oddech dziecka".

- Mówiąc o zanieczyszczeniach skupiamy się głównie na zdrowiu dzieci, bo one rosną i rozwijają się i jeśli dzieje się to w zanieczyszczonym środowisku może to doprowadzić do patologii w tych procesach. Dzieci są w grupie ryzyka także dlatego, że mają wyższy współczynnik oddychania, co w praktyce oznacza, że oddychają dwa razy szybciej niż dorośli, a mają mniej rozwinięte naturalne bariery ochronne takie jak: krew, mózg, nabłonek w nosie, jelitach czy płucach. Naukowcy sugerują, że dzieci, które rozwijają się w zanieczyszczanym środowisku mają znacznie obniżone czynności poznawcze. Świadczą o tym m.in wyniki badań, które w 2016 roku przeprowadzono w Meksyku. Wykazały one, że dzieci, które rozwijają się w centrach zanieczyszczonych miast wykazują w testach inteligencji poziom IQ na poziomie od kilku do kilkunastu punktów niższy niż ich rówieśnicy wychowujący się w innych warunkach – mówi Daria Durczak.

Zwracała także uwagę, że zanieczyszczenie środowiska wpływa także na wzrost alergii i astmy u dzieci. - Według WHO 600 tysięcy dzieci umiera co roku w związku z zanieczyszczeniami powietrza, a kolejy milion cierpi w wyniku chorób związanych z układem oddechowym, nerwowym czy immunologicznym – mówi Durczak.

Grzegorz Pollak z firmy Fellowes Polska mówił z kolei o smogu jako o bombie chemicznej w aerozolu. – Najczęściej ludzie sądzą, że smog składa się głównie z cząstek PM 2,5 i PM 10. Na tym się skupiamy, ale dociekamy co jest tak naprawdę składnikiem tych cząsteczek. A to są metale ciężkie, benzopireny, które podróżują na tych cząsteczkach, smog to także dwutlenek siarki powstający przy spalaniu czy tlenki azotu, które powstają ze smogu komunikacyjnego – mówił Pollak.

Jak sobie radzić ze smogiem? – Te działania podzieliłbym na dwie grupy. Pierwsze to działania, które powinny polegać na wywieraniu nacisku na radnych, posłów, zarządy po to by ograniczyć smog niskiej emisji, czyli pochodzący ze spalania oraz z komunikacji. W drugim kanale sami powinniśmy zadbać o swoje zdrowie. Skoro 90 proc. czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych dbajmy o powietrze, które jest w naszym domu stosując np. oczyszczacze powietrza i stosując się do reżimów czystości – dodał Pollack.

OPOLSKIE INFO - 11.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska