Dwa miliony na praktyki

Redakcja
Wydłużony czas praktyk ma pomóc w podniesieniu kompetencji zawodowych studentów i ich konkurencyjność na rynku pracy.
Wydłużony czas praktyk ma pomóc w podniesieniu kompetencji zawodowych studentów i ich konkurencyjność na rynku pracy. Wojciech Gadomski
160 nyskich studentów skorzysta z płatnych praktyk zawodowych. Ruszyła rekrutacja wśród firm, a wkrótce będą zgłaszać się żacy.

Na tym projekcie skorzystają wszyscy. Studenci odbędą płatne praktyki, podczas których dostana spory zastrzyk gotówki, ale przede wszystkim świetne przygotowanie i doświadczenie zawodowe. A firmy będą miały okazję wykształcić sobie przyszłych pracowników, ukierunkować ich i przeszkolić - mówi dr inż. Piotr Chwastyk z Instytutu Zarządzania i Inżynierii Produkcji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, który zajmował się pilotowaniem projektu programu płatnych praktyk zawodowych.

Na realizacje całego projektu udało się nyskiej uczelni pozyskać blisko 2,3 mln zł. Za te pieniądze praktyki odbędzie 160 studentów z sześciu kierunków: z bezpieczeństwa wewnętrznego, finansów i rachunkowości, informatyki, kosmetologii, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego oraz zarządzania i inżynierii produkcji. Praktyka będzie trwała 6 miesięcy, a za każdy przepracowany miesiąc student dostanie stypendium w wysokości blisko 2 tys. zł! Na płatną praktykę mogą liczyć przede wszystkim ci żacy, którzy mają wysoką średnią ocen i wyróżniają się aktywnością w organizacjach studenckich, czy zaangażowaniem w rozwój uczelni. - Rekrutacja wśród studentów ruszy najprawdopodobniej po 15 grudnia. Bo do tego czasu wciąż jeszcze przyjmujemy zgłoszenia od chętnych pracodawców i firm - dodaje dr inż. Piotr Chwastyk.

Warto aplikować tym bardziej, że w firmach, które zdecydują się na zorganizowanie studentom praktyk, powołana będzie również osoba odpowiedzialna za praktykantów, tak zwany opiekun praktyk. On również za opiekę nad studentami dostanie specjalne wynagrodzenie - tysiąc złotych za jednego żaka.

Projekt ma zakończyć się w czerwcu 2018 roku. Zakłada, że część studentów zrealizuje również prace dyplomowe o charakterze aplikacyjnym wykonane na zlecenie przedsiębiorstw, w których będą odbywać się praktyki. Jak tłumaczy dr inż. Chwastyk udział w programie ma przygotować uczelnie do nowych standardów, czyli 6-miesięcznych praktyk zawodowych, które zaczną obowiązywać niebawem wszystkie szkoły zawodowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska