Katedra UNESCO z zakresu prawa ochrony dóbr kultury powstała na Uniwersytecie Opolskim

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. dr hab. Piotr Stec i dr Alicja Jagielska-Burduk z UO na II Zjeździe Centrów Kategorii II i Katedr UNESCO w Paryżu w ubiegłym roku.
Prof. dr hab. Piotr Stec i dr Alicja Jagielska-Burduk z UO na II Zjeździe Centrów Kategorii II i Katedr UNESCO w Paryżu w ubiegłym roku. Archiwum
Koordynatorem Katedry UNESCO z zakresu prawa ochrony dóbr kultury na UO została dr Alicja Jagielska-Burduk z Wydziału Prawa i Administracji.

Międzynarodowy Program Sieci Katedr UNESCO działa od 1992 r. Na świecie funkcjonuje ok. 700 katedr, w tym ok. 80 z zakresu kultury. W Polsce działa obecnie dziesięć katedr UNESCO, a Katedra UNESCO z zakresu prawa ochrony dóbr kultury na Uniwersytecie Opolskim jest jedyną taką w naszym kraju. Będzie działać w ramach Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO na Wydziale Prawa i Administracji.

Jej koordynatorka dr Alicja Jagielska-Burduk mówi, że zespół, złożony z naukowców z polskich i zagranicznych uczelni oraz instytutów badawczych, będzie zajmował się problematyką prawnej ochrony dziedzictwa kultury ze szczególnym uwzględnieniem np. dzieł sztuki czy zabytków archeologicznych, które bardziej niż inne cenne kulturowo obiekty są narażone na zniszczenie, kradzieże i nielegalny obrót.

W zespole są naukowcy zajmujący się zagadnieniami związanymi z prawem ochrony dziedzictwa kultury z Polski (Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Polskiej Akademii Nauk), Hiszpanii, Chorwacji i Francji. - Znamy się od lat, wcześniej realizowaliśmy wspólne projekty w tym obszarze - podkreśla dr Jagielska-Burduk. Zagranicznymi partnerami są m.in. instytucje badawcze z Indii, Australii oraz Iranu.

Zadaniem katedry będzie m.in. prowadzenie badań naukowych i publikacja ich wyników, organizowanie konferencji, szkoleń i warsztatów, także w celu popularyzacji tej wiedzy. Platformą wymiany poglądów dla autorów krajowych i zagranicznych ma być wydawane przez Wydział Prawa i Administracji czasopismo „Santander Art & Culture Law Review”.

- W ramach działań naszego zespołu przewidujemy współpracę z UNIDROIT, czyli Międzynarodowym Instytutem Unifikacji Prawa Prywatnego, UNESCO, polskimi i zagranicznymi katedrami UNESCO oraz udział w międzynarodowych projektach badawczych i popularyzatorskich. Zakładamy także kontynuację współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi dr Jagielska-Burduk. W prace zespołu będą też zaangażowani studenci.

Dr Alicja Jagielska-Burduk pochodzi z Bydgoszczy, związana jest z Uniwersytetem Opolskim od października 2017 r. (jest adiunktem WPiA). Doktorat broniła na Wydziale Prawa i Administracji im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest radcą prawnym, a od 2012 r. jako jedna z dwóch osób w Polsce została wpisana na listę mediatorów UNESCO specjalizujących się rozstrzyganiu sporów dotyczących zwrotu dóbr kultury w razie nielegalnego obrotu. Niedawno wróciła ze stażu w Sydney.

Zobacz też: Opolskie Info [2.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska