Ludzie starsi potrzebują akceptacji i zrozumienia

Łukasz Fiebich
Profesor Rauze-Rauziński mówił m.in. o starzejącej się Europie.
Profesor Rauze-Rauziński mówił m.in. o starzejącej się Europie. Fot. archiwum uczelni
Na uczelni po raz jedenasty rozmawiano o problemach osób starszych. Przewodnim tematem dyskusji była „Aktywność seniora jako dobro wspólne”.

- Bardzo szybko starzeje nam się cała Europa - mówił podczas wystąpienia prof. Robert Rauze-Rauziński. Wspomniał, że w strategiach rozwoju prawie wszystkich europejskich krajów na pierwsze miejsce wysuwa się problem wzrastającej liczby osób w wieku poprodukcyjnym. Ta zwiększająca się liczba wymusza konieczność podejmowania różnego rodzaju decyzji dotyczących między innymi zastąpienia wychodzących z rynku pracy osób starszych młodymi, ale również umożliwienie zawodowego spełniania się osób po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Podczas spotkania zwracano uwagę na atuty osób starszych, takie jak mądrość, dojrzałość, doświadczenie oraz kompetencje zawodowe i społeczne. - Te czynniki tworzą bardzo bogate zasoby, które mogą być bazą między innymi do tworzenia podmiotów społecznych - sugerowała dr Jadwiga Ratajczak. - Seniorzy często szukają aktywności społecznej. Chętnie dzielą się doświadczeniem, a czas wolny jakim dysponują pozwala im na to, by podejmować działania w obszarze ekonomii społecznej - zaznaczyła dr Ratajczak.

W naukowej debacie udział wzięły również studentki: Magdalena Domicz i Iwona Rechlecka z Koła Naukowego Studentów Pedagogiki działającego przy WSZiA. Opowiedziały one o oczekiwaniach osób starszych wobec osób młodych. - W oparciu o wywiady przeprowadzone z seniorami powstała lista takich oczekiwań, na której znalazły się: zainteresowanie, akceptacja, zrozumienie, empatia, obecność oraz poczucie bycia potrzebnym i ważnym - wyliczały studentki.

- Młody człowiek często nie znajduje czasu dla swoich rodziców, dziadków, bądź też w pogoni za pracą oddalił się na tyle daleko, że nie jest w stanie spotykać się z nimi częściej niż raz w roku - mówiła Iwona Rechlecka. - Między innymi ta konferencja powinna być okazją do chwili refleksji dotyczącej osób starszych znajdujących się w najbliższym otoczeniu - podsumowały studentki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska