Na Politechnice Opolskiej w dniach 13-14 marca odbędzie się konferencja Mózg-Komputer, łącząca kilka dziedzin nauki

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Na Politechnice Opolskiej odbędzie się kolejna Konferencja Mózg-Komputer. To propozycja dla każdego, kto interesuje się tym najważniejszym ludzkim narządem i nowoczesnymi technologiami.

Na Politechnice Opolskiej odbędzie się kolejna Konferencja Mózg-Kompuer. Znakomita propozycja dla każdego, kto interesuje się tym najważniejszym organem człowieka oraz nowoczesnymi technologiami.

Konferencja Mózg-Komputer, która będzie miała miejsce w dniach 13-14 marca, łączy praktyków z kilku dziedzin nauki: nauk medycznych, technicznych oraz humanistycznych. Konferencje Mózg-Komputer są organizowane są przez Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej od roku 2014 i zawsze za każdym razem gromadzą przynajmniej ponad pół tysiąca uczestników. Tym razem konferencja będzie dwudniowa.

To obecnie jedyna taka konferencja w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. O wyjątkowości tego naukowego wydarzenia świadczy między innymi fakt, że biorą w niej udział goście z oddalonych od Opola jednostek akademickich ze Szczecina, Gdańska, Lublina, Krakowa, Warszawy czy Torunia. To wydarzenie, mimo że dotykające wielu bardzo specjalistycznych dziedzin wiedzy, skierowane jest dla każdego, kto interesuje się połączeniem mózgu człowieka z komputerem, nowymi technologami oraz inżynierią biomedyczną.

- Mieliśmy także zgłoszenia uczestników z Australii oraz Ghany - co zaskoczyło nas oczywiście bardzo pozytywnie. Przyjeżdżają na nią naukowcy z całej Polski, a byli też przedstawiciele uczelni z Australii czy Afryki.
przyjechali Moim głównym celem, gdy organizowałem tą konferencję po raz pierwszy w roku 2014, było połączenie ze sobą specjalistów: neurologów, neurochirurgów, kognitywistów, neurorehabilitantów, bioinżynierów, automatyków i informatyków wspólną inicjatywą w postaci wówczas jeszcze jednodniowego spotkania. Cieszę się, że obecnie jest to już wydarzenie międzynarodowe, dwudniowe, objęte między innymi patronatem MNiSW - mówi dr inż. Szczepan Paszkiel z Katedry Systemów Sterowania i Systemów Decyzyjnych, pomysłodawca konferencji.

Referaty, które zostaną wygłoszone podczas konferencji będą opublikowane w monografii wydawnictwa Springer, w serii edytowanej przez prof. Janusza Kacprzyka z Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy dzień konferencji będzie prowadzony w języku polskim, drugi w całości w języku angielskim.

- Wszystkie wystąpienia w mojej opinii będą dla słuchaczy bardzo ciekawe, na szczególną uwagę zasługuje wykład plenarny, który w tym roku wygłosi prof. dr hab. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, były wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP. Jest to bardzo znany kognitywista, którego wykłady są przez wielu uznawane za niepowtarzalne, ze względu na fakt jak efektownie profesor potrafi zainteresować tematyką swoich słuchaczy - zachęca dr inż. Paszkiel.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszy dzień konferencji będzie prowadzony w języku polskim. Drugi, w języku angielskim, będzie dedykowany osobom, których interesują najnowocześniejsze kierunkach rozwoju technologii związanych z badaniami nad mózgiem oraz podszkolić techniczne słownictwo angielskie. (GRU)

Pełna lista tematów na www.bci.po.opole.pl

Rejestracja uczestników już ruszyła (zapisy na www: www.bci.po.opole.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska