Nowe oblicze drugiego kampusu Politechniki Opolskiej [zdjęcia]

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Autorkami zwycięskiej pracy zostały: Aleksandra Dziwoki, Justyna Madejska i Eva Lazar. Plac według ich koncepcji miałby się składać się z czterech części oraz zadaszonego parkingu.
Autorkami zwycięskiej pracy zostały: Aleksandra Dziwoki, Justyna Madejska i Eva Lazar. Plac według ich koncepcji miałby się składać się z czterech części oraz zadaszonego parkingu. Sławomir Mielnik (o)
Rozstrzygnięto studencki konkurs na zagospodarowanie parkingu w II Kampusie Politechniki Opolskiej. Autorki zwycięskiego projektu pojadą w nagrodę do Chin.

- Z inicjatywą zorganizowania konkursu wyszedł do nas rektor. Przestrzeń na drugim kampusie od dawna prosi się, żeby ją zagospodarować, dlatego poprosiliśmy studentów, by przygotowali projekty placu znajdującego się w centrum kompleksu przy ul. Prószkowskiej - mówi Anna Szczegielniak, Katedra Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. - Z drugiej strony konkurs miał charakter edukacyjny, bo studenci mogli w praktyce sprawdzić swoje umiejętności i zmierzyć się z wyzwaniem projektowym – dodaje.

W konkursie wzięło udział 17 studentów, którzy opracowywali projekty w zespołach dwu – i trzyosobowych.
- Finalnie otrzymaliśmy siedem propozycji projektowych, z czego najlepsze cztery zostały zaprezentowane rektorowi. Ostatecznie jedną nagrodziliśmy, a trzy pozostałe wyróżniliśmy – mówi Anna Szczegielniak.

Autorkami zwycięskiej pracy zostały: Aleksandra Dziwoki, Justyna Madejska i Eva Lazar. Plac według ich koncepcji miałby się składać się z czterech części oraz zadaszonego parkingu.

- Pierwsza część to plac reprezentacyjny, druga to ogród chiński, trzecia to strefa aktywności, która nawiązywałaby do znajdującego się obok Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, a czwarta to błonia, gdzie studenci mogliby odpoczywać – mówi Aleksandra Dziwoki.

- Zaplanowałyśmy też parking z zadaszeniem. Założeniem było także ograniczenie ruchu w taki sposób, by kierowcy bardziej szanowali prawa pieszego – dodaje Justyna Madejska.

Co ciekawe dziewczyny po raz pierwszy współpracowały ze sobą podczas realizacji projektu architektonicznego.
- Dobrze się rozumiemy dlatego to nie będzie nasza ostania wspólna praca - dodała Eva Lazar.

Prof. Krzysztof Malik, prorektor PO zapewnił, że projekt placu będzie realizowany. - Jego główną zaletą, poza estetyką, jest to, że jego realizację można go podzielić na etapy. Postaramy się np. by ogród chiński znajdujący się obok Instytutu Konfucjusza, sfinansowali nam Chińczycy – wyjaśnia.

- Oprócz nagrody w postawi realizacji swojej koncepcji dziewczyny pojadą także do Pekinu na naszą partnerską uczelnię – ogłosiła podczas ogłoszenia wyników Ewa Jakuczek, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Wyróżnienia otrzymały także zespoły: Tomasz Abram i Aleksander Dymkowski (I wyróżnienie), Agnieszka Gacek, Weronika Pietruńko i Agata Ręczkowska (II wyróżnienie) oraz Katarzyna Rajewska, Zuzanna Pietraszko i Marta Nowak.

Przeczytaj też: 800 lat Opola. Prof. Jan Miodek opowie o dziejach miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska