Nyska PWSZ dostała miliony na programy dla studentów

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kamil Bortniczuk (po lewej), doradca ministra nauki, przekazał symboliczny czek rektorowi Przemysławowi Malinowskiemu.
Kamil Bortniczuk (po lewej), doradca ministra nauki, przekazał symboliczny czek rektorowi Przemysławowi Malinowskiemu.
PWSZ w Nysie dostała 7,5 miliona złotych dofinansowania do uczelnianego programu pięciu dodatkowych kompetencji dla studentów.

Symboliczny czek przekazał rektorowi PWSZ w Nysie w ubiegły czwartek doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Kamil Bortniczuk. Nyska uczelnia jest jedną z dwóch na Opolszczyźnie, których projekty zakwalifikowały się do ogólnopolskiego programu wsparcia dla uczelni wyższych. PWSZ na realizację swojego programu pięciu dodatkowych kompetencji dla studentów dostała 7,5 mln złotych. Uniwersytet Opolski otrzymał z programu 9 mln zł dofinansowania. W całym kraju Narodowe Centrum Badania i Rozwoju przekazało stu najlepszym uczelniom wyższym w sumie 600 mln zł.

- Możemy być dumni z tego, że jedyna na Opolszczyźnie Państwowa Szkoła Zawodowa tak dobrze sobie radzi - komentował Kamil Bortniczuk. - To jeden z lepszych projektów, dotowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Kształcenie między innymi specjalistów pilotażu dronów świetnie się wpisuje w potrzebny rynku.

PWSZ - szkoła pilotów

W ramach projektu PWSZ w ciągu trzech lat otworzy swoją szkołę pilotażu dronów. Już teraz szkolenia pilotażu dla studentów będzie prowadzić zewnętrzna firma. Studenci wybranych kierunków będą się też uczyć możliwości wykorzystania dronów w swojej pracy zawodowej. Pieniądze z projektu zostaną przeznaczone na rozbudowę i dodatkowe wyposażenie Centrum Symulacji Medycznych, gdzie praktycznych umiejętności na skomplikowanych symulatorach uczą się studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego.

PWSZ uruchamia też dodatkowe szkolenia językowe. Każdy student będzie mógł przez dwa dodatkowe semestry, w ramach bezpłatnej nauki, uczyć się wybranego języka. Uczelnia stawia też na praktyczne nauczanie. Studenci będą uczestniczyć w wyjazdach studyjnych do wiodących firm, związanych ze swoją branżą. Razem z wykładowcami będą systematycznie odwiedzać branżowe targi, żeby poznawać nowości na rynku. Studenci w Nysie będą także szkoleni w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej, a instruktorzy mają szczególny nacisk położyć na zagrożenia dla zdrowia związane z ich branżą zawodową.

- Celem projektu jest także podniesienie kompetencji naszej kadry poprzez udział m.in. w stażach przemysłowych - mówi prof. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie.

- Cały czas podnosimy jakość kształcenia - komentuje dr inż. Mariusz Kołosowski, prorektor PWSZ ds. studenckich i dydaktyki. - Chcemy rozwijać kształcenie zdalne, które już jest realizowane na informatyce, a zamierzamy je uruchomić także na filologiach.

Zobacz najnowsze wydanie magazynu MUZOtok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska