Pierwsze samorządy deklarują pomoc finansową na rzecz kierunku lekarskiego UO

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego. Wizualizacja budynku po rozbudowie i nadbudowie, widok od strony południowej.
Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego. Wizualizacja budynku po rozbudowie i nadbudowie, widok od strony południowej. Biuro Architektoniczne GORGON
Część powiatów i gmin już przychyliła się do prośby UO i rezerwuje w budżetach na 2017 rok pieniądze dla opolskiej medycyny.

Władze Uniwersytetu Opolskiego rozesłały pisma do wszystkich gmin, starostw powiatowych regionu i dużych opolskich firm o dołożenie się do budowania kierunku lekarskiego. W samorządach trwa właśnie planowanie przyszłorocznego budżetu. Po 50 tysięcy złotych zdecydowały się zarezerwować m.in. starostwa w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach. Wsparcie dla opolskiej medycyny zadeklarowały też gmina oraz starostwo powiatowe w Strzelcach Opolskich.

- Mamy nadzieję, że te pieniądze choć w drobnej mierze przyczynią się do umocnienia opolskich kadr medycznych, a co za tym idzie - do poprawy stanu opieki zdrowotnej w naszym województwie - mówi Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielski.

- Uniwersytet Opolski od 22 lat stanowi o potencjale intelektualnym regionu i ma niebagatelny wpływ na losy jego mieszkańców. Możliwość utworzenia kierunku lekarskiego to ogromna szansa dla regionu i wyzwanie dla uczelni. To również odpowiedź na oczekiwania rynku pracy, a zwłaszcza na oczekiwania Opolan w sferze profesjonalnej służby zdrowia. Zarząd powiatu krapkowickiego dostrzega znaczenie tej inicjatywy i wyraża przekonanie o konieczności solidarnego wsparcia procesu budowy kierunku lekarskiego - podkreśla Sabina Gorzkulla, wicestarosta krapkowicki.

- Bardzo nas cieszy ten pozytywny odzew i oczywiście liczymy na deklaracje kolejnych samorządów, bo każda donacja znajdzie odbicie w doskonaleniu zaplecza dla kierunku lekarskiego - podkreśla prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO. - Tworzymy go nie tylko dla uczelni, ale dla wszystkich Opolan, których w przyszłości będą leczyć pochodzący z Opolszczyzny absolwenci. Korzyść jest podwójna, bo nasza ambitna młodzież tu zostanie, a my zyskamy lekarzy, których tak bardzo w regionie brakuje.

Uruchomienie kierunku lekarskiego będzie kosztować 42 mln zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało uczelni na ten cel 32 mln. 20-procentowy wkład własny musi jednak zapewnić Uniwersytet Opolski. Po 1 mln zł dały już władze samorządowe województwa i miasta. Uczelnia ma część pieniędzy, ale wciąż za mało. Stąd prośba o samorządową zrzutkę.

CZYTAJ Kierunek: opolska medycyna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska