Prof. Janusz Mroczka doktorem honoris causa PO

  Prof. Janusz Mroczka doktorem honoris causa PO

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Grudzka

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Laur Politechniki Opolskiej dla specjalisty od nanooptyki. Siódmym doktorem honoris causa uczelni został prof. Janusz Mroczka. Jego dokonaniami można obdzielić trzech wielkich naukowców.
  Prof. Janusz Mroczka został doktorem honoris causa Politechniki Opolskiej.
  1/18
  przejdź do galerii

  Prof. Janusz Mroczka został doktorem honoris causa Politechniki Opolskiej. ©Sławomir Mielnik [O]

  Politechnika Opolska uhonorowała w swojej 50-letniej historii sześciu uczonych wpływających na polską i światowa naukę. To osoby wybitne w swoich dziedzinach, tworzące ramy naukowe dla rozwoju otoczenia. Taką osobą jest też prof. Janusz Mroczka – mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

  O uhonorowanie prof. Mroczki wnioskował Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. - To już trzeci doktor honorowy, którego nasz wydział wytypował ze swojego grona.
  Analizując wszystkie dokonania profesora stwierdziliśmy, że jego dorobkiem można obdzielić trzech doktorów honoris causa – stwierdził prof. Tomasz Boczar, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

  Prof. Mroczka zajmuje się metrologią, fotoniką, elektroniką. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że bada różne obiekty przy pomocy światła lasera.

  Ma to zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia.

  Siódmy profesor honorowy z Politechniką Opolską był związany od 1997 roku. - Z wielką przyjemnością i sentymentem przyjeżdżam do Opola. Mój dorobek, który został tak wysoko oceniony wyprowadzałem z murów tej uczelni. Pracowałem tu 18 lat. To szmat czasu. Cieszę się i chełpię tym, że wypromowałem czterech doktorów, dwóch z nich jest już samodzielnymi pracownikami naukowymi. Oczekuję, że niedługo oni będą mieli swoich wychowanków, a ja zostanę tzw. naukowym dziadkiem – mówił prof. Mroczko.

  Mówił też, że obserwuje z dumą jak Politechnika Opolska się rozwija. - Traktuję ją jako moją Alma mater. Cieszę się z jej osiągnięć – mówił.

  Laudatorem w przewodzie prof. Mroczki był prof. Krzysztof Latawiec. - Profesora Mroczkę cechuje upór – w pozytywnym sensie - , wytrwałość i łatwość w pokonywaniu trudności. Jego wewnętrzną przestrzeń określa lotność myślenia, niebywała zdolność określania paradoksów, lekkość dostawania się do ludzkich wnętrz. Narzędziem jakim to osiąga jest wrodzony żart i dowcip poparty wiedzą humanistyczną – mówił laudator.

  Profesor jest także doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej (2014 r.).

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

  Partnerzy

  Sponsorzy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Mistrzowie Urody - głosowanie trwa!

  Mistrzowie Urody - głosowanie trwa!

  Światowy Dzień Wody w Opolu

  Światowy Dzień Wody w Opolu

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!