PWSZ w Nysie. Badania demografów potwierdzają, że uczelnia ma ogromne znaczenie i jest impulsem dla rozwoju regionu

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Konferencja demograficzna była doskonałą okazją do wymiany poglądów pomiędzy naukowcami a lokalnymi liderami.
Konferencja demograficzna była doskonałą okazją do wymiany poglądów pomiędzy naukowcami a lokalnymi liderami.
Przez dwa dni, 19-20 kwietnia, aula PWSZ w Nysie była miejscem debaty o najważniejszym problemach demograficznych kraju i regionu.

Gośćmi konferencji demograficzne byli naukowcy, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorcy. Autorzy wystąpień zaprezentowali diagnozę i analizę problemów demograficznych skali krajowej, jak również lokalnej.

Dla regionu nyskiego poważnym problemem jest spadek liczby ludności i zaburzenie proporcji grup wiekowych w społeczeństwie na rzecz dominacji osób starszych. Część badań potwierdza, że ważną rolę w powstrzymywaniu degradacji demograficznej miasta i regionu odgrywa lokalna uczelnia wyższa.

Po pierwsze zatrzymuje młodych ludzi po maturze co najmniej na kolejne trzy lata. Prawie co trzeci student w Nysie przyjechał spoza Opolszczyzny. To wszystko pobudza lokalną koniunkturę. Z badań ankietowych prowadzonych pod kierunkiem prof. Romualda Jończego wynika, że 20 procent studentów PWSZ w Nysie wcale nie podjęłoby dalszej nauki po maturze, gdyby nie lokalna oferta. Pozostali pojechali, by kontynuować edukację w Opolu czy Wrocławiu.

Wyjeżdżający do Wrocławia deklarują natomiast w większości, że po studiach nie wrócą już do swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania.

- Warto podkreślić, że w oparciu o badania ankietowe wykazano, że PWSZ w Nysie jest instytucją kształcącą wysoko wykwalifikowaną kadrę na potrzeby lokalnego rynku pracy, a tym samym powstrzymującą drenaż mózgów do aglomeracji - komentuje dr Tomasz Drewniak, prorektor PWSZ w Nysie ds. Nauki i Rozwoju. - Dzięki nyskiej uczelni następuje transfer wiedzy, kompetencji, kapitału społecznego i organizacyjnego do otoczenia społeczno-instytucjonalnego. Jest jasne, że właściwa odpowiedź na obecną sytuację demograficzną wymaga wieloaspektowej analizy, rzeczowej dyskusji, strategicznego planowania i współpracy wszystkich instytucji.

Uczelnia – jak pokazała to konferencja – pełni tutaj rolę analityczną. Modeluje rozwiązania, a także integruje i koordynuje współpracę pomiędzy instytucjami.

Współorganizatorami konferencji, oprócz PWSZ w Nysie, byli także: WSZiA w Opolu, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Gmina Nysa.

OPOLSKIE INFO - 27.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska