PWSZ w Nysie. To partnerzy radzą, jak kształcić

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Fot. Krzysztof Strauchmann
Rektor PWSZ w Nysie dr inż. Przemysław Malinowski: Proponujemy studentom nowe kompetencje.

26 maja Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie zmienił programy studiów, wprowadzając do nich pakiet pięciu dodatkowych kompetencji dla waszych absolwentów. Skąd taki pomysł?
Na początku tego roku akademickiego powołaliśmy Rady Programowe dla poszczególnych kierunków studiów. W ich skład weszli nie tylko nauczyciele akademiccy i studenci, ale – co najważniejsze – przedstawiciele otoczenia społecznego i gospodarczego, na potrzeby którego nasza uczelnia prowadzi kształcenie. Rady Programowe dokonały gruntownego przeglądu programów kształcenia pod kątem dostosowania ich do praktycznego profilu kształcenia. W efekcie powstał nasz autorski program pięciu dodatkowych kompetencji, które są pożądane przez pracodawców i znacząco podniosą konkurencyjność naszych absolwentów na rynku pracy. Wcześniej jako jedni z pierwszych w kraju wprowadziliśmy ratownictwo medyczne, kosmetologię, dietetykę, bezpieczeństwo wewnętrzne i inne kierunki, pierwsi wprowadziliśmy elektroniczny indeks. Myślę, że i ten pomysł wart jest powielania.

Wprowadzacie do programu studiów wykorzystanie dronów. Na jakich kierunkach i na czym będzie ono polegać?
Studenci ratownictwa medycznego, informatyki, zarządzania inżynierią produkcji, bezpieczeństwa wewnętrznego i architektury będą przeszkoleni w zakresie wykorzystania dronów w przyszłej pracy zawodowej. Na naszych oczach dokonuje się rewolucja technologiczna, chcemy aby nasi studenci wzięli w niej udział. Uczelnia posiada już taki sprzęt, zatrudni specjalistów. Uruchomimy szkołę pilotażu dronów, wszyscy chętni studenci będą mogli uzyskać licencję pilota bezzałogowego statku powietrznego.

Będziecie też uczyć studentów zakładania działalności gospodarczej. Dotychczasowe zajęcia na ten temat są niewystarczające?
Dotychczas chętni studenci brali udział w takich szkoleniach prowadzonych przez nasze uczelniane Biuro Karier. Uznaliśmy, że kształcenie z tego zakresu powinien odbyć każdy student, niezależnie od tego czy będzie kiedyś przedsiębiorcą, czy pracownikiem najemnym. Każdy powinien znać najważniejsze aspekty prowadzenia działalności gospodarczej, a przybliżą je studentom praktycy – lokalni przedsiębiorcy, którzy sami odnieśli sukces zawodowy. To będą zajęcia warsztatowe, prowadzone warunkach symulacyjnych w interakcji ze studentami.

Proponujecie jeszcze więcej języków obcych. Jakie lektoraty można wybrać i na jakich zasadach?
Wprowadzamy dodatkowe dwa semestry dowolnego języka wybranego przez studenta. Można kontynuować dotychczasowy język na wyższym poziomie, albo wybrać nowy z szerokiego wachlarza oferty. Jeżeli będzie grupa chętnych do nauki języka chińskiego, to takie zajęcia uruchomimy.

Nyska uczelnia chce też zapewnić studentom udział w wyjazdach studyjnych. Jaki jest tego cel?
Wyjazdy studyjne już mają u nas miejsce. Współpracujemy z dużymi pracodawcami, między innymi Cementownią Odra, Grupą Azoty, wiodącymi szpitalami w kraju, które mogą zaprezentować np. działanie w pełni zautomatyzowanej apteki. Studenci jeżdżą tam na zajęcia terenowe, podczas których poznają rzeczywiste warunki funkcjonowania przedsiębiorstw i weryfikują swoją wiedzę oraz umiejętności. Każdy student PWSZ w Nysie na ostatnim roku wyjedzie obowiązkowo na branżowe targi o charakterze międzynarodowym, żeby się jak najlepiej zapoznać z aktualnościami rynkowymi w swojej branży. Studenci zarządzania i inżynierii produkcji wyjadą na największe branżowe targi Achema we Frankfurcie nad Menem. Takie wyjazdy umożliwią też nawiązanie bezpośrednich relacji z przyszłym pracodawcą.

Szkolenia z pierwszej pomocy dla wszystkich studentów to także pomysł pracodawców?
Tak. Chcemy studentów przygotować między innymi do sytuacji kryzysowej, która może nastąpić w wyniku specyficznych zagrożeń w danym zawodzie. Będą to zajęcia praktyczne prowadzone przez najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej, podczas których studenci nabędą także umiejętności z zakresu ratownictwa drogowego.

Zobacz: Opolskie info [09.06.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska