Siódmy Konkurs Wiedzy o Języku Polskim odbył się w Kaletach

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Konkurs języka polskiego w Kaletach.
Konkurs języka polskiego w Kaletach.
Z ojczystą mową zmagali się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, a test dla nich przygotowali studenci z Koła Naukowego Onomastów „Onoma”.

Koło Naukowe Onomastów „Onoma” wraz z Instytutem Polonistyki i Kulturoznawstwa UO, Zakładem Polonistyki Stosowanej UO oraz Kuratorium Oświaty w Opolu, zorganizowało Konkurs Wiedzy o Języku Polskim dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. - Pierwszy z nich odbył się w zeszłym tygodniu w miejscowości Kalety. Uczniowie pisali swoje testy w lokalnym Młodzieżowym Domu Kultury – relacjonuje Barbara Serej, z KN „Onoma”.

Po części oficjalnej dr hab. Lech-Kirstein, wicedyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa UO i opiekun koła wygłosiła wykład „O zagrożeniach i pułapkach współczesnej polszczyzny”. - Niestety, nasz język codzienny nie zawsze jest poprawny, nie mamy też dobrych wzorców w mediach czy polityce – mówi dr hab. Danuta Lech-Kirstein. W swoim wykładzie zwróciła uwagę na najczęściej popełniane błędy, również przez osoby publiczne . Wśród nich wymieniła m.in. niechlujność wymowy (np. biorom, ja umie, ja rozumie; wziąść, włanczać), błędy fleksyjne (w cudzysłowiu, półtorej roku, rok dwutysięczny osiemnasty), składniowe (napotykać na trudności, mieć miejsce, mieć wiedzę - rusycyzm); leksykalne i semantyczne (pleonazmy typu cofać się do tyłu, kontynuować dalej, w dniu dzisiejszym).

- Zapożyczenia są czymś naturalnym w języku, ale niektóre z nich są nadużywane i nie wpisują się w system języka polskiego, np. kalki składniowe typu dokładnie tak (exactly yes) czy miłego dnia (have a nice Day). Szczególnie widać je w dzisiejszej korpomowie, np. coś nowego wisi na bordzie (tablicy ), to są jakieś randomowe ogłoszenia (losowe, przypadkowe-red). Starałam się uświadomić młodym ludziom, że najważniejsze jest, aby wiedzieli, jakiego języka używać w różnych sytuacjach, aby umieli „przełączyć kod” w sytuacji prywatnej i oficjalnej, czyli np. nie używać popularnych dla młodzieży słów, takich jak sztos czy xD, które zostały ogłoszone młodzieżowymi słowami lat 2016 i 2017. Pułapką jest także nadużywanie słów modnych, takich jak problem, fajny, masakra, posiadać- opowiada dr hab. Danuta Lech-Kirstein.

Później uczniowie zaczęli pisać dyktando i testy, które przygotowali studenci Koła Naukowego Onomastów „Onoma” pod czujnym okiem dr Anny Tabisz z Zakładu Lingwistyki Stosowanej. Konkurs Wiedzy o Języku Polskim jest organizowany już ponad 20 lat w Opolu, a także po raz siódmy w Kaletach (województwo śląskie). Po eliminacjach szkolnych odbywają się dwa etapy konkursu: pisemny (04.04.2018 r.) oraz oratorski (12.04.2018 r.). Do wygrania są nagrody rzeczowe, a także indeks Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa UO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska