Uczelni po drodze z izbą

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Umowę podpisano w ubiegłym tygodniu. Korzyści mają być obopólne, dla uczelni i izby.
Umowę podpisano w ubiegłym tygodniu. Korzyści mają być obopólne, dla uczelni i izby. Archiwum PMWSZ Opole
Rektor PMWSZ zawarł umowę o współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Opolu.

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu kształci m.in. kosmetologów, a od tego roku akademickiego także dietetyków. Izba Rzemieślnicza w Opolu skupia ponad 2500 zakładów. To mikro, małe, a nawet średnie firmy (czyli zatrudniające nawet do 250 osób) z województw opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Izba kształci także w zawodach rzemieślniczych: kucharzy, piekarzy-cukierników i wizażystów- stylistów. A te profesje są spokrewnione z kierunkami prowadzonymi przez uczelnię.

Od ubiegłego tygodnia uczelnia i instytucja podjęły formalnie współpracę. Skorzystać na tym mają na początek studenci kosmetologii i dietetyki. - Planujemy organizowanie praktyk dla naszych studentów u przedsiębiorców zrzeszonych w izbie, a są wśród nich także zakłady produkujące żywność - mówi dr Krystyna Brzozowska, dziekan Wydziału Dietetyki, która uczestniczyła w podpisaniu umowy. - Studenci będą modli poznać m.in. proces produkcji żywności i związane z nim zasady, m.in. funkcjonowanie systemu HACCAP stosowanego przy produkcji i obrocie żywnością.

Dziekan liczy, że studenci dietetyki będą też mieli okazję zobaczyć, jak produkuje się żywność dietetyczną czy specjalistyczną, np. bezglutenową.

Dr inż. Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Opolu, mówi z kolei, że skupieni w izbie rzemieślnicy także mogliby dokształcać się dzięki współpracy z uczelnią. - Na przykład w zawodach gastronomicznych, czyli kucharze czy piekarze będą mogli zdobyć wiedzę na temat żywienia specjalistycznego podczas szkoleń z dietetyki czy kursów uzupełniających - podaje. - Zależy nam na tym, żeby nasi członkowie podnosili kwalifikacje.

Dr Brzozowska z PMWSZ wypowiada się w podobnym tonie: - Dbamy o podnoszenie jakości naszego kształcenia.
Uczelnia i izba planują też wspólnie realizację szkoleń, np. z pierwszej pomocy i projektów edukacyjnych. W przyszłości chcą także współpracować w zakresie kształcenia na poziomie szkół branżowych. - I my, i izba kształcimy praktycznie, więc łatwo znajdziemy wspólny język - ocenia dr Brzozowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska