W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki i Położnej studenci I roku pielęgniarstwa na PWSZ w Nysie otrzymali pierwszy symbol zawodu

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
11 maja 66 studentek i studentów pielęgniarstwa PWSZ w Nysie złożyło zawodowe ślubowanie.
11 maja 66 studentek i studentów pielęgniarstwa PWSZ w Nysie złożyło zawodowe ślubowanie. Archiwum WSZ w Nysie
Kultywujemy piękną, wieloletnią tradycję czepkowania - mówi dr Agnieszka Wolińska - Grabowska, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ.

- To symbol włączenia adeptów zawodu w świat polskiego pielęgniarstwa. Dla studentów to ogromne przeżycie. Tego dnia składają przysięgę, deklarują przestrzeganie praw pacjenta, tajemnicy zawodowej. Uroczyście ślubują, że będą rozwijać zawód i swoimi czynami dbać o dobre imię uczelni. Odśpiewują też piękny i ważny w wymowie hymn pielęgniarski.

Nyska uczelnia przystąpiła do projektu POWER 3.5, z którego otrzymała duży zastrzyk finansowy na organizację i wyposażenie pracowni symulacji niskiej i wysokiej wierności w Instytucie Nauk o Zdrowiu. W 2019 będzie tu uruchomiona pracownia symulacji wysokiej wierności. Już zaczynają się szkolenia kadry, pracującej ze studentami na nowoczesnym sprzęcie.

PWSZ będzie kształcić instruktorów symulacji medycznej, uprawnionych do prowadzenia zajęć na symulatorach, do tego nauczycieli do prowadzenia egzaminów zawodowych, techników symulacji i informatyków do obsługi sprzętu i fantomów. Sale będą miał kamery i system nagłośnienia.

Wszystkie czynności będą nagrywane, a student będzie mógł potem sam zobaczyć, jakie popełnia błędy.
- Student przez wiele godzin nauki będzie doskonalił swoje umiejętności na symulatorach przypominających pacjenta - tłumaczy dr Agnieszka Wolińska - Grabowska. - Uzyska w ten sposób umiejętności, opanuje wszystkie procedury medyczne, wymagane w warunkach rzeczywistych. Po takim intensywnym kształceniu w pracowni symulacji będzie zdawał tam obiektywny egzamin praktyczny. Po nim dopiero, oczywiście stale pod kierunkiem nauczyciela akademickiego, będzie mógł zacząć pracę w placówkach leczniczych o różnej specyfice. To zdecydowanie ogranicza możliwość błędów i zmniejsza stres u studenta.

Kształcenie pielęgniarek na poziomie licencjackim odbywa się zgodnie z dyrektywami Komisji Europejskiej. W efekcie licencjaci mają międzynarodowe prawo wykonywania zawodu i podejmowania pracy w innych krajach Unii.

- Kiedyś cieszyliśmy się, że nasze pielęgniarski mają szeroko otwarte drzwi do Europy. Teraz bolejemy nad tym, że zaczyna brakować pielęgniarek w Polsce - komentuje dr Agnieszka Wolińska - Grabowska. - W polskich szpitalach jest ogromna potrzeba zatrudniania pielęgniarek. Powinniśmy robić wszystko, że zatrzymać absolwentki i absolwentów w kraju i pozyskać kolejnych kandydatów do nauki tego zawodu.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska