Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej obchodził 50-lecie

Anna Grudzka
Anna Grudzka
50-lecie Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
50-lecie Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Sławoj Dubiel
W ciągu tych 50 lat na wydziale powstało 1509 publikacji, a liczba studentów na dwóch prowadzonych kierunkach wzrosła do 1000 i nie spada, bo budownictwo, a od niedawna także architektura, rok w rok utrzymują się w grupie najczęściej wybieranych przez kandydatów na studia kierunków.

Za jednego ojców wydziału można uznać profesora Oswalda Mateję. Do Opola przyszedł jako adiunkt z Politechniki Śląskiej.

– Prowadził bardzo ciekawe badania, cała jego katedra była zaangażowana w projektowanie starszej części Elektrowni Opole. Wówczas było to nie lada wyzwanie, bo pamiętajmy, że moc obliczeniowa komputerów była porównywalna z dzisiejszymi smartfonami. Dlatego wszystkie badania miały charakter modelowy – opowiada prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

50 lat wydziału można podzielić na dwa zasadnicze okresy w jego rozwoju. Lata 1968-1990, gdy przy liczbie około 30-40 nauczycieli akademickich 6-9 było tzw. „samodzielnymi” oraz lata 1991-2018, gdy liczba pracowników naukowych przekroczyła 60 (w tym liczba zatrudnionych na pełnym etacie 18).

- Budownictwo jest interdyscyplinarnym obszarem. Nie ma takiego drugiego na politechnice. Mamy tu wszystkich: od geologa po specjalistę od katedr gotyckich czy malarza - to są wszyscy profesorowie, którzy tworzą tutaj klimat prawie uniwersytecki – mówi dziekan Zembaty.

W ciągu tych 50 lat na wydziale powstało 1509 publikacji, a liczba studentów na dwóch prowadzonych kierunkach wzrosła do 1000 i nie spada, bo budownictwo, a od niedawna także architektura rok w rok utrzymują się w grupie najczęściej wybieranych przez kandydatów na studia kierunków.

- Cały czas chcemy się też rozwijać. Współpracujemy z Włochami, chcielibyśmy, aby nasi architekci mieli dyplom opolskiej uczelni i Pavia University. To przyciągnie Hindusów czy Chińczyków, bo dla nich studiowanie architektury w Europie jest bardzo ciekawe. Będziemy dążyli do tego, by odzyskać kategorię A. Cały czas prowadzimy bardzo ciekawe badania na przykład dotyczące monitoringu, Chcemy wkładać czujniki do wnętrza belek do wnętrza konstrukcji, żeby informowały o stanie przed awaryjnym, pomagamy KGHM Polska Miedź w związku ze wstrząsami górniczymi –mówi dziekan Zembaty.

W przyszłym roku ruszają na wydziale studia II stopnia z architektury. W obszarze budownictwa wydział ma pełne uprawnienia akademickie. Można tu zrobić nie tylko doktorat, ale i habilitację.

OPOLSKIE INFO - 20.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska