XVI Opolski Festiwal Nauki. Wielki Piknik Naukowy na błoniach Politechniki Opolskiej [DUŻO ZDJĘĆ]

Anna Konopka
Anna Konopka
Wielki Piknik Naukowy na błoniach PO.
Wielki Piknik Naukowy na błoniach PO. Anna Konopka
Tłumy opolan bawią się na wielkim pikniku naukowym na błoniach Politechniki Opolskiej. Niedzielna (13 maja) impreza to propozycja dla całych rodzin by kreatywnie, twórczo i bardzo pożytecznie spędzić czas. Można na przykład sprawdzić jak głośno potrafi się krzyczeć, wziąć udział w doświadczeniach chemicznych i fizycznych czy zmierzyć czas swojego biegu fotokomórką.

O tym, czy łatwo jest nakręcić nakrętki na śrubki przekonał się między innymi Szymon i jego koledzy, którzy w niedzielę bawili się na błoniach PO.

- Śrubki trzeba było zakręcać z zawiązanymi oczami. To nie było trudne i poszło mi bardzo dobrze. A wcześniej testowałem rower napędzany prądem. Było super! - cieszył Szymon Golka z III klasy podstawówki.

- Obchodzimy wszystkie stoiska po kolei. Jesteśmy na pikniki naukowym na politechnice po raz pierwszy, ale chętnie wrócimy na kolejną tego typu imprezę - powiedział nto.pl Marek Golka, który na Piknik Naukowy zabrał syna i jego kolegów.

Tłumy opolan przechadzały się od stoiska do stoiska. Doświadczenia, pokazy, warsztaty, gry i konkursy prezentowały wydziały Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego, główni organizatorzy XVI Opolskiego Festiwalu Nauki, w ramach, którego odbył się niedzielny piknik. Swoją ofertę prezentowały też miejskie muzea i inne instytucje.

Wiele osób sprawdziło m.in. jak głośno potrafi krzyczeć przy wykorzystaniu urządzenia do pomiaru hałasu.

- Każdy z nas inaczej wytwarza dźwięk. Pokazujemy jak zmierzyć głośność. Można się na przykład przekonać czy nasze wrzaski porównywalne są z młotem pneumatycznym, który ma około 120 decybeli - opowiadała dr inż. Agata Wójcik z Instytutu Fizyki UO.

- Pamiętajmy również, że przebywanie w miejscach, w których hałas dochodzi do ponad 120 decybeli są już szkodliwe dla naszego słuchu, a przy około 130 decybelach można go całkowicie stracić - dodała.

Opolanie, którzy zatrzymali się tylko koło tego stoiska dowiedzieli się jeszcze m.in. jak zbudowane są magnesy i do czego służą, a także że wodę do wrzenia można doprowadzić zmianą ciśnienia.

Na tym nie koniec. Poniedziałek (14.05) będzie dniem otwartym na uczelniach i w instytucjach współorganizujących imprezę, podczas którego mieszkańcy Opolszczyzny zapoznają się z ich działalnością i osiągnięciami.
Zobacz też: Opolski Festiwal Nauki 2018. To będą bliskie spotkania z nauką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska